İzmir Metrosu'nda tasarrruf sağlayan proje

İzmir Metrosu'nda tasarrruf sağlayan proje
İzmir Metrosu'nda tasarrruf sağlayan proje
-Projenin uygulanmasıyla tren işletiminde kullanılan elektrikten 1 milyon lira tasarruf sağlandı

İZMİR (AA) - Tasarruflu ve etkin sürüş tekniklerine yönelik çalışma başlatan İzmir Metrosu'nun, geliştirdiği projeyle tren işletiminde kullandığı elektrik enerjisinde yaklaşık 1 milyon liralık tasarruf sağlamayı başardığı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, inovatif proje  tren setlerinin kilometre başına tükettiği enerjiyi yüzde 11 oranında azaltıyor.

Yaklaşık 1 milyon liralık tasarruf sağlayan proje, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi tarafından başarı ödülüne layık görüldü. Ön uygulama süresinin ardından tüm sistemde hayata geçirilen proje kapsamında, trenlerin maksimum (hızlanma ivmesi) ve minimum (boşta sürüş) cer enerjisi (tren işletiminde kullanılan enerji) tükettiği noktalar ile frenleme ivmesine geçerek ters akımla cer enerjisi ürettiği noktalar belirlendi. Uzman ekibin yaptığı hassas hesaplamalar sonucunda belirlenen 70 noktaya sürücüleri bilgilendirmek için tabelalar yerleştirildi. Ardından yeniden düzenlenen sefer planlarıyla fren noktalarında trenlerin ürettiği rejeneratif enerjinin karşı yönden gelen ve hızlanan trenin kullanması için aynı enerji bölgesinden eş zamanlı geçmesi sağlandı. Sürücülere verilen eğitimlerin yanı sıra Trafik Kontrol Merkezi'nden de anlık takip edilen tren hareketleriyle enerji verimliliği sağlanarak tasarruf edildi.

İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, konuya ilişkin şunları ifade etti:

"Geliştirdiğimiz projeler bizim için bir amaçtan öte İzmirlilere daha iyi hizmet ve ekonomik ulaşım sağlamak için araçtır. İzmir Metrosu'nun en önemli gider kalemlerinin başında elektrik geliyor. Bütün raylı sistemlere verilen elektriğin bedeli, sanayiye verilen elektrik bedelinin yüzde 35 ile 50 fazlası. Alış fiyatımızı ne kadar çabalarsak da değiştiremediğimize göre tasarruf sağlamamız gerekiyordu. Ekip çalışmasıyla trenlerimizde daha az enerji kullanmak için yola çıktık ve yüzde 11 tasarruf sağladık. Projenin maddi anlamda karşılığı yaklaşık 1 milyon lira. Projenin parasal öneminin yanı sıra çevreci önemi de var. Enerjiden tasarruf yaparken aynı zamanda karbondioksit emisyonunu salınımını da düşürüyoruz."