İzmir Saat Kulesi mor renge büründü

İzmir Saat Kulesi mor renge büründü
İzmir Saat Kulesi mor renge büründü
- Konak Meydanı'ndaki Tarihi Saat Kulesi, alzheimerin farkındalık rengi olan mor ile aydınlatıldı

İZMİR (AA) - İzmir Saat Kulesi, alzheimer hastalığına dikkati çekmek amacıyla hastalığın farkındalık rengi olan mor ile aydınlatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Geriatri Bilim Dalı ile çeşitli derneklerin katılımıyla 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde "Aklına gelir miydi, hiç aklıma gelmeyeceğin?" sloganıyla "Alzheimer Farkındalık Yürüyüşü" düzenledi.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki yürüyüşte bazı vatandaşlar mor renk tişörtler giydi.

DEÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alzheimerin kendini unutkanlıkla gösterdiğini, hastalığın yüzde 90-95 oranında 65 yaş üstünde görüldüğünü dile getirdi.

Toplumsal farkındalığı artırarak hastalığın erken dönemde yakalanması, önlenmesine yönelik bu etkinliği düzenlediklerini ifade eden Işık, Türkiye 'de 400-500 bin civarında alzheimer hastasının olduğunun tahmin edildiğini ancak hastaların yüzde 60-70'ine ulaşılamadığı yönünde bir kanı olduğunu kaydetti.

Zihinsel, fiziksel aktivitenin alzheimere karşı koruyucu olduğunu vurgulayan Işık, "Ne kadar hareketli olursak alzheimer bizden o kadar uzak olur. Yine eğitim düzeyi yüksek olan bireylerde hastalık daha az görülür. 40'lı yaşlardan sonra kilo, kolesterol vs gibi şeylerle mücadele etmek de alzheimere karşı koruyucu önemli araçlar" diye konuştu.

Etkinlik kapsamında, İzmir Saat Kulesi, alzheimerin farkındalık rengi olan mor ile aydınlatıldı.