İzmir ve Manisa'da dere ıslah çalışmaları

İzmir ve Manisa'da dere ıslah çalışmaları
İzmir ve Manisa'da dere ıslah çalışmaları
- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Bakanlık olarak insanımızı ve toprağımızı muhtemel taşkın zararlarından koruyoruz"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlık olarak insanları ve toprağı muhtemel taşkın zararlarından koruduklarını bildirdi.

Bakan Eroğlu, yaptığı açıklamada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün İzmir ve Manisa'daki derelerde ıslah çalışmalarına hızla devam ettiğini, bu kentlerde örnek olacak dere ıslahları yapacaklarını belirtti.

Torbalı ilçesindeki Fetrek Deresi'nin ıslahıyla ilgili 50 yıldır talebin olduğunu, DSİ'nin ve Torbalı Belediyesi ile "bu işi yaparız" dediklerini ifade eden Eroğlu, orman teşkilatının buranın ağaçlandırma çalışmalarını yapacağını, İzmir'de böylece örnek bir dere ıslahı çalışması gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Suyun sürekli aktığı kısma bir kılavuz dere inşa edeceklerini, derenin yan taraflarını yeşillendireceklerini, insanların oturabileceği mesirelik alanlar oluşturacaklarını kaydeden Eroğlu, tamamı 22 bin metre olan Fetrek Çayı'nda bugüne kadar 1,5 milyon metreküp kazı ve yüklemenin yapıldığını, 85 milyon liraya mal olacak tesisin 50 bin kişiye fayda sağlayacağını ifade etti.

Manisa'da da dere ıslahı çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Bakan Eroğlu, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"Alaşehir Çayı ve yan dereleri temizliği ve sedde tanzimi toplu çalışması ile Alaşehir ilçesi ve ona bağlı 4 belde, 5 köy ve 12 bin dekar zirai alanın taşkınlardan korumayı hedefliyoruz. Temmuz 2015 itibarıyla projede 220 bin metreküp kazı ile 4 bin 250 metre dere ıslah çalışması yapıldı. Maliyeti 2 milyon 100 bin lira olan projenin tamamlanması ile ekonomiye 15 milyon lira fayda sağlanacak. Bakanlık olarak insanımızı ve toprağımızı muhtemel taşkın zararlarından koruyoruz. Bu gaye ile yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında İzmir ve Manisa'da, örnek olacak dere ıslahları yapacağız."

 


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Köy

  ,

  lira

  ,

  orman

  ,

  bakan

  ,

  taşkın

  ,

  manisa

  ,

  2015