İzmir ve Manisa'ya 16 bal ormanı

İzmir ve Manisa'ya 16 bal ormanı
İzmir ve Manisa'ya 16 bal ormanı
- İzmir Orman Bölge Müdürü Aybal: - "İzmir'de 3, Manisa'da 3 toplam 350 hektar alanda 6 bal ormanı tesis ettik. 2015 -2019 yılları arasındaki çalışma programları içinde ise toplam 10 bal ormanı daha tesis edeceğiz" - "Tesis edilen bal ormanları ile adeta ormanlardan bal akacak, hem insanlığa şifa olacak hem de ekonomik kalkınmasını sağlayacak"

İZMİR (AA) - İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, İzmir'de 3, Manisa'da 3 toplam 350 hektar alanda 6 bal ormanı kurduklarını belirterek, " 2015 -2019 yılları arasındaki çalışma programları içinde de toplam 10 bal ormanı daha tesis edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Orman Bölge Müdürü Aybal yaptığı yazılı açıklamada, Nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein'in arılarla ilgili, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır" sözüne atıfta bulanarak, arıcılık ve ormancılığın birbiri açısından stratejik öneme sahip olduğunu belirtti.

Arı ve ormanların birbirlerinden ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Aybal, "Biz Orman Genel Müdürlüğü olarak insanlığın gelecek nesillerin adeta sigortası olan arıları ve ormanları bir araya getiriyor bal ormanları kuruyoruz" ifadesini kullandı.  

Açıklamasında, Türkiye 'de toplam 127 bal ormanı kurulduğunu, İzmir ve Manisa'da 350 hektar alanda 6 bal ormanı tesis ettiklerini belirten Aybal, 2015 -2019 yılları arasındaki çalışma programları içinde ise toplam 10  bal ormanı daha tesis edeceklerini kaydetti.

Aybal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İzmir ve Manisa'da İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen bu proje ile özellikle orman köylüsüne önemli bir gelir kapısı, ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlanacak. Çalışmalar kapsamında arıcılık için değer taşıyan akasya, kestane ve çam gibi ağaç türleri ile diğer otsu bitkilerden oluşan orman alanlarına hektar başına 40 kovana kadar yerleştirilme yapılabiliniyor. FAO'ya göre dünyada 63,5 milyon arı kovanı bulunmakta, yılda 1,4 milyon ton bal üretilmektedir. Dünya'da bal üretiminde Türkiye, ilk 10'dan son 3 yıl içerisinde ikinci sıraya kadar yükseldi. Tesis edilen bal ormanları ile adeta ormanlardan bal akacak, hem insanlığa şifa olacak hem de ekonomik kalkınmasını sağlayacak." 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Nobel

  ,

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  Proje

  ,

  ülke

  ,

  orman

  ,

  manisa

  ,

  2015