İzmir Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali yenilenecek

İzmir Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali yenilenecek
İzmir Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali yenilenecek
- İzmir Büyükşehir Belediyesi, halin üst örtüsü ile elektrik tesisatını yenileyecek

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali'nin üst örtüsü ile elektrik tesisatının yenileneceğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Rebii Akdurak'ın eşliğinde Buca'daki hal esnafını ziyaret etti. 

Haldeki iş yerlerini gezerek esnafın sorunlarını dinleyen Kocaoğlu, İzmir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği'nin düzenlediği sohbet toplantısına da katıldı.

Hale yönelik projeleri hakkında bilgi veren Aziz Kocaoğlu, mevcut kapalı alanlardaki çatının ısı yalıtımını sağlayan yapı malzemesi ile değiştirilmesi ve eskiyen elektrik tesisatının yenilenmesine kısa sürede başlayacaklarını kaydetti. 

İzmir'in giderek büyümesine rağmen sebze meyve halinin 150 dönüme sıkıştığını, Tahtalı Barajı Havzası içinde kalması nedeniyle alanın genişletilmesinin önünde de bir takım engeller bulunduğunu vurgulayan Kocaoğlu, köklü çözümün hal için 400-500 dönüm bir arazi bulunması olduğunu belirtti. 

İzmir Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Orhan Doğan ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin haldeki düzensiz yapılaşmadan kaynaklanan sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırdığını ifade etti.

Doğan, İzmir'e giren sebze ve meyvenin yüzde 30'unun halden geçtiğini belirterek, halden geçmeyen ürün denetimi konusunda yetkili diğer kurumların İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yeterli desteği vermediğini öne sürerek, bu durumun da haksız rekabete yol açtığını savundu.