İzmir'de 500 kaçak bina yıkıldı

İzmir'de 500 kaçak bina yıkıldı
İzmir'de 500 kaçak bina yıkıldı
- Karşıyaka ilçesinde, bir yıl içerisinde kaçak, ruhsata aykırı ve can güvenliğini tehdit eden 500'e yakın bina yıkıldı

İZMİR (AA) - Karşıyaka ilçesinde, kaçak, ruhsata aykırı ve can güvenliğini tehdit eden 500'e yakın binanın yıkıldığı bildirildi.

Karşıyaka Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediye, kaçak olarak inşa edilen yapılar ile can güvenliğini tehdit eden metruk haldeki binalar için özel ekip kurdu.

Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekip, 1 yıl içerisinde 500'e yakın kaçak ve yıkılmak üzere olan yapıyı tespit ederek, güvenli biçimde yıktı.

Yapılan denetimler ve vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine yasal işlem başlatan belediye ekipleri, yine bir yıllık süreçte kusur sahiplerine 1,5 milyon liralık ceza yazdı. Yapılardaki kaçakların önüne geçilmesi ve kentin sağlıklı gelişimi konusunda bilgilendirme çalışmalarına da hız verildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, kent estetiğinin ve kent içi disiplinin önemli bir konu olduğunu, bu yönde çalışmalar yaparak kaçak yapıların önüne geçip sağlıklı yapılar oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

Akpınar, kaçak olarak inşa edilen ya da ruhsata aykırılıkları tespit edilen yapıları yasal hale getirmek konusunda çalışmalarının süreceğini de belirtti. 


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Karşıyaka

  ,

  Belediye

  ,

  Ceza

  ,

  kent

  ,

  kaçak