İzmir'de "8 bin 500 yıllık tarihe" yoğun ilgi

İzmir'de "8 bin 500 yıllık tarihe" yoğun ilgi
İzmir'de "8 bin 500 yıllık tarihe" yoğun ilgi
- Kentin en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Yeşilova Höyüğü'nü bir yılda 10 bin kişi ziyaret etti

İZMİR (AA) - İzmir'in 8 bin 500 yıllık tarihini ortaya çıkaran Yeşilova Höyüğü, bir yılda 10 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Bornova Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Singapur'da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali'nde "mimari kültür projesi" dalında dünyanın en iyi 10 projesi arasına giren Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi yoğun ilgi görüyor.

Kentin en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Yeşilova Höyüğü'nün bitişiğinde yapılan ve geçen yıl hizmete giren merkez, İzmir'in turizm potansiyeline de katkı sağlıyor.

Bir yılda 10 bin misafirin ağırlandığı merkez, kazı evi, sergi salonları, eğitim ve neolitik köy alanı, kafeterya gibi bölümlerden oluşuyor.

Randevu sistemiyle çalışılan merkeze gelen gruplar, uzmanlar tarafından gezdirilerek bilgilendirilirken, dönemin yaşam tarzı da deneysel bir sunumla misafirlere anlatılıyor.

Kazılarda elde edilen yaşam biçimlerine ait bilgiler doğrultusunda hazırlanan Neolitik Köy'de, ziyaretçiler zaman yolculuğuna çıkarılıyor. 

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Zafer Derin, merkezin yurtdışından da büyük ilgi gördüğünü, buraya birçok turist grubunun geldiğini belirtti.

Yurtdışından kazılarda çalışmak için gelen gönüllü lise öğrencilerinin olduğunu bildiren Derin, katkılarından dolayı Bornova Belediyesine teşekkür etti.