İzmir'de Çin Başkonsolosluğu açıldı

İzmir'de Çin Başkonsolosluğu açıldı
İzmir'de Çin Başkonsolosluğu açıldı
- Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye'deki ikinci başkonsolosluğunu İzmir'de açtı - Başkonsolosu Su Gaochao: - "İzmir Başkonsolosluğunun kuruluşu, Çin-Türk dostluğunun verdiği meyve niteliğindedir. İkili ilişkilerde yeni bir sayfa açmıştır"

İZMİR (AA) - Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye 'deki ikinci başkonsolosluğunu İzmir'e açtı. 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 66. yıl dönümü ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğunun açılışı, nedeniyle tören düzenlendi. 

Törene katılan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de başkansolosluğun açılmış olmasının önemine vurgu yaparak, bu kararından dolayı Çin Halk Cumhuriyeti'ne teşekkür etti.

İzmir Valisi Mustafa Toprak ise konuşmasında, İzmir'in Çin Başkonsolosu Su Gaochao'nun üstün gayretleri ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki ikinci başkonsolosluğunu İzmir'de açmasının bir tesadüf olmadığını aktararak, İzmir'in 2006 yılında Çinli girişimciler tarafından "Yatırımda Bulunulacak En İyi Yabancı Kent"lerden biri olarak seçildiğini hatırlattı.

Konuşmasında dünya 'nın en önemli 3 mermer fuarından bir tanesinin İzmir'de, bir diğerinin ise Xiamen'de düzenlendiğine de dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:

"İzmir Metrosu adına Çin'de üretilen vagonlar, hemşehrilerimize güvenli ve konforlu yolculuk olanağı sağlıyor. Yine Çin'de üretimi devam eden 95 yeni vagonun ilk partisi ise bir yıl sonra İzmir'de olacak. İzmir için üretilen bu trenler, aynı zamanda Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirecek. Çok sağlam bir zeminde ilerleyen işbirliğimizin, sayılarının 20'ye yakın olduğunu bildiğimiz İzmir'deki Çinli firma sayısını artıracağına da eminiz."

- İki ülke arasında ilişkiler güçlenecek

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Türk-Çin işbirliğinin parlak bir geleceğe ve büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, İzmir'de açılan başkonsolosluğun bu ilişkilere güç katacağını söyledi.

Yu Hongyang, İzmir ile Çin arasında ticaretin ve işbirliğinin günden güne arttığını aktararak, "Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğunun resmen açılışı ikili ilişkiler açısından büyük öneme sahiptir. Bu konuda desteklerinden dolayı İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz" dedi.  

Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Su Gaochao ise İzmir'de görev yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Su Gaochao, "Çin ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 44 yıl içinde ikili ilişkiler sürekli kuvvetlenmektedir. Yeni başkonsolosluğumuzun görev alanı İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak ve Antalya'dır. İzmir Başkonsolosluğunun kuruluşu, Çin-Türk dostluğunun verdiği meyve niteliğindedir. İkili ilişkilerde yeni bir sayfa açmıştır" ifadesini kullandı.