İzmir'de Cumhurbaşkanı'na hakaret davası

İzmir'de Cumhurbaşkanı'na hakaret davası
İzmir'de Cumhurbaşkanı'na hakaret davası
- CHP Bornova Gençlik Kolları Başkanı Yener ve eski CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Aktaş'ın, bir yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmalarına başlandı

İZMİR (AA) - İzmir'in Konak ilçesinde, 16 Kasım 2014'te katıldıkları eylemdeki söylemleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında 1 ila 4 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan CHP'li iki yöneticinin yargılanmasına başlandı.

İzmir 21. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya, sanıklar CHP Bornova Gençlik Kolları Başkanı Ömer Yener, eski CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Ali Aktaş ve avukatları ile bazı partililer katıldı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından sanık Yener, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ve protesto hakkını kullandığını ileri sürdü.

Aktaş da suçlamaları kabul etmediğini ve herhangi birine hakaret etme kastı taşımadığını savundu. 

Hakim Celal Atay, müşteki sıfatının bulunması nedeniyle davaya katılma hakkı doğan Cumhurbaşkanlığı makamı adına duruşma gününü bildirir davetiyenin çıkartılması ve olay anına ait görüntülerin bir sonraki celsede izlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi. 

Duruşmanın ardından CHP'li üyeler adliye önünde basın açıklaması yaptı.