İzmir'de e-tebligat semineri

İzmir'de e-tebligat semineri
İzmir'de e-tebligat semineri
- İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, EBSO'da e-tebligat semineri düzenledi

İZMİR (AA) - İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, Ege Bölgesi Sanayı Odası (EBSO) üyelerini 1 Ocak'tan itibaren uygulamaya konulacak e-tebligat konusundan bilgilendirdi. 

EBSO Meclis Salonu'nda düzenlenen seminerde İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı yetkilileri, EBSO üyelerine e-tebligata ilişkin bilgi verdi. 

İzmirli sanayicilerin ilgi gösterdiği seminerin açılışında konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, bilgi ekonomisinin hem sanayi sektörüne hem de devlete büyük tasarruf imkanı sağladığını belirtti. 

Yorgancılar, sanayide eski yöntemler iş yürütmenin zorlaştığına dikkati çekerek, "O nedenle başta üyelerimiz olmak üzere stratejik bir güç haline gelen bilgi ekonomisi ve bilgi teknolojilerinden sonuna kadar faydalanmalarını ve bilgilenmelerini günümüzün en önemli konusu olarak görüyorum" dedi.

Küreselleşme ile teknolojiyi doğru yönde kullanan, e-ticareti pazar payına dahil eden firmaların maliyetlerinde ciddi azalma sağladığını vurgulayan Yorgancılar, şunları kaydetti: 

"Zamandan kazanılan tasarruf ise, kuşkusuz parayla ölçülemez boyuttadır. Tüm bu değişim, dönüşüm aslında bilgi ekonomisinin günümüze ne kadar hakim olduğunu ortaya koymaktadır. O nedenle; eski yöntemlerle, yeni sistemde faaliyetini sürdürmek her geçen gün zorlaşmaktadır. Hal böyle iken, hukuksal bir işlemin ilgili kişiye ulaştırılması ve bunun belgelenmesinin de elektronik yöntemlerle yapılması, bilgi çağının bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır."

- "Değişim ve yenilikleri açık olunmalı"

E-devlet, e-ticaret, e-fatura, e-imzanın ardından e-tebligat uygulamasının bu sürecin gereği olduğuna işaret eden Yorgancılar, "Üyelerimizin, stratejik bir güç haline gelen bilgi ekonomisi ve bilgi teknolojilerinden sonuna kadar faydalanmalarını ve bilgilenmelerini günümüzün en önemli konusu olarak görmekteyim. Değişimlere ve yeniliklere daima açık olunmalı" ifadelerini kullandı. 

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin de 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek e- tebligat uygulamasının önemine değindi. Engin'in konuşmasının ardından İzmir Vergi Dairesi Usul Müdürü Rıza Öztop, e-tebligat ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ardından EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ın moderatörlüğünde iş dünyası temsilcileri sorularıyla uygulamanın detaylarını öğrenme imkanı buldu.