İzmir'de en fazla turist "dünya mirası" Efes'e

İzmir'de en fazla turist "dünya mirası" Efes'e
İzmir'de en fazla turist "dünya mirası" Efes'e
- UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne kabul edilen Efes, yılın ilk 6 ayında İzmir'in en fazla turist çeken yeri oldu - Efes'i ziyaret edenlerin sayısı, kentteki diğer ören yeri ve müzeleri gezenlerin sayısının iki katını geçti - İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Ediz: - "Listeye girmesi Efes için yeni bir dönem. Efes'in ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz"

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin 5 Temmuz'da Almanya 'da yapılan toplantısında Dünya Miras Listesi'ne kabul edilen Efes, yılın ilk 6 ayında İzmir'in en fazla turist çeken yer oldu. 

AA muhabirinin İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, 2015 yılının ilk 6 ayında kentteki müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı 1 milyon 218 bin 42 oldu.

Milattan önce 6 bin yıllarına kadar uzanan bir tarihe sahip Selçuk ilçesindeki Efes ören yeri, sahip olduğu insanlık tarihinin birçok döneminden eserlerle turistlerin yoğun ilgisini çekti.

Ocak-Haziran 2015 döneminde Efes'i 700 bin 350 kişi ziyaret etti. Efes, bu sayı ile İzmir'deki 16 müze ve ören yeri arasında ziyaretçi sayısı bakımından ilk sırada yer aldı. Efes'i ziyaret edenlerin sayısı, İzmir'de müze ve ören yerlerini gezenlerin yüzde 57'sini oluşturdu.

Efes'i yine aynı bölgedeki St. Jean Kilisesi takip etti. Kiliseyi 115 bin 488 turist gezdi.

UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne geçen yıl giren Bergama'nın en önemli varlıklarından Akropol, ziyaretçi sayısında Efes ve St. Jean'dan sonra üçüncü sırada yer aldı. Akropol, yılın ilk 6 ayında 104 bin 300 kişiyi ağırladı.  

- "Efes'in ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz"

İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz de Efes'in dünyaca önemli bir merkez olduğunu vurgulayarak, bölgede son yıllarda turizme yönelik ciddi altyapı çalışmaları gerçekleştirildiğini, çalışmaların devam edeceğini bildirdi. 

Efes'in yılda 2 milyona yakın ziyaretçi çektiğini belirten Ediz, "UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne giren Efes, listedeki diğer bölgelerde olduğu gibi bu durumdan kesinlikle olumlu etkilenecektir. Bundan sonraki tablo değişir. Rakam vermek doğru olmaz ama gelecek turist sayısının daha fazla olacağına inanıyoruz. Listeye girmesi Efes için yeni bir dönem, Efes'in ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Almanya

  ,

  İzmir

  ,

  Turizm

  ,

  Müze

  ,

  kültür

  ,

  turist

  ,

  2015