İzmir'de hastanelere yönelik kapatma kararı

İzmir'de hastanelere yönelik kapatma kararı
İzmir'de hastanelere yönelik kapatma kararı
- YÖK'ün eğitim ve araştırma merkezlerinin ek hizmet binalarında sağlık hizmetleri sunabilmeleri için gerekli koşulları yerine getiremediği belirlenen iki üniversite hastanesine ait 10 merkez kapatıldı

İZMİR (AA) - İzmir'de, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) eğitim ve araştırma merkezlerinin ek hizmet binalarında sağlık hizmetleri sunabilmeleri için gerekli koşulları yerine getirmediği belirlenen iki üniversite hastanesine ait 10 merkez kapatıldı.

?YÖK kurul kararı uyarınca İzmir Valiliğinin konuyla ilgili durumu bildirdiği İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Şifa Üniversitesi Bornova Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama ve Araştırma Merkezinin, YÖK kararı olmaksızın ek hizmet binalarında sağlık hizmeti sunduğunu belirledi.

Bu konuda söz konusu üniversitelerin rektörlüklerinden kurul kararına ilişkin belge talep edildi ancak belirlenen sürede kararlar sunulamadı. Bunun üzerine ilgili kurumlara 6 Aralık'tan geçerli olmak üzere ek hizmet binalarında hasta kabul edilmemesi yönünde tebligat yapıldı. 

İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, iki gün önce durum tespiti için bahse konu üniversitelerin ek hizmet binalarını yeniden ziyaret etti. Yapılan incelemede, Şifa Üniversitesinin Buca, Gaziemir, Menderes, Göztepe, Palmiye ve Basmane ek binaları ile Karşıyaka polikliniği, Kaya Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Başkent Hastanesinin ise Zübeyde Hanım Uygulama ve Araştırma Merkezi ek hizmet binası ile Mavişehir polikliniği için "valilik oluru" ile kapatma kararı tebliğ edildi.

Bu merkezlerde yatarak tedavi gören hastalar ise Kuzey ve Güney Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile planlamalar doğrultusunda uygun görülmesi durumunda başka hastanelere sevk edilebileceği öğrenildi. ?