İzmir'de "Kadın Çalıştayı"

İzmir'de "Kadın Çalıştayı"
İzmir'de "Kadın Çalıştayı"
İZMİR (AA) - Karşıyaka Belediyesi'nin öncülüğünde pek çok üniversite, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşun desteğiyle, kadına yönelik şiddete...

İZMİR (AA) - Karşıyaka Belediyesi'nin öncülüğünde pek çok üniversite, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşun desteğiyle, kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık uyandırmak amacıyla düzenlenen "Kadın Çalıştayı", başladı.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nde yapılan çalıştayın açılış töreni yoğun ilgi gördü. 400 kişilik salon doldu, bazı katılımcılar merdiven boşluklarında oturdu. Salona sığmayanlar fuayede kurulan dev ekrandan açılış törenini takip etti.

Açılış töreninde konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Şiddet olgusu, toplumumuz için kanayan bir yaradır ve bu olgunun hala yaşanıyor olması, ısrarla sürmesi ve yaşamı belirlemesi, bir ülke için utançların en büyüğüdür" dedi. 

Yeryüzündeki şiddet ve sömürünün önce kadını hedef aldığını savunan Akpınar, şunları kaydetti:

"Her yıl yüzlerce kadınımızın öldürülmesini, her gün 10 kadından 4'ünün fiziksel şiddete maruz kalması hazin bir tablodur. Şiddet, bir yaşama biçimine dönüşüyorsa durum kötüdür. Eğer bu tablo, kadınların önemli bir bölümü tarafından, kader olarak görülüyorsa, durum vahimdir. Ve kadınlarımız, bu tabloyu yaratanların ve yaşatanların peşinden gidiyorsa, onları oylarıyla destekliyorsa durum korkunçtur. mücadele etmek gerekmektedir."

- "Kadın dostı kent: İzmir"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu da Türkiye'de çocuk gelinlerin varlığının kendilerini son derece üzdüğünü belirterek, "Evinde söz sahibi olamayan kadınların, ülke yönetiminde söz sahibi olması mümkün müdür? Kadın Dostu Kent İzmir, yerel yönetimlerin duyarlılığı yönünden de şanslı bir kent" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından, çalıştay "Şiddetin Tanımı ve Türleri", "Toplumsal Cinsiyet Rolleri" ve "Kadına Şiddeti Önleyici Çalışmalar" başlıklı oturumlarla devam etti. 

Çalıştay, yarın da çeşitli konularda eş zamanlı beş atölye çalışması ile sona erecek ve tüm etkinliklere ilişkin ortak rapor okunacak.