İzmir'de ''kırmızı kene görüldüğü'' iddiası

İzmir'de ''kırmızı kene görüldüğü'' iddiası
İzmir'de ''kırmızı kene görüldüğü'' iddiası
- İzmir Büyükşehir Belediyesi: - ''Bu canlı türü, kesinlikle kene değil. Hastalık bulaştırıcı olmayan bu böceklerin insanlara hiçbir zararı yok''

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte görülen böcek türünün insan sağlığına hiçbir zararının bulunmadığını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, ''İzmir'de bulaşıcı hastalık taşıyan kırmızı kene görüldüğü'' yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Haşere Birimi ekiplerinin, iddiaların ortaya çıktığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü ve İzmir'in çeşitli noktalarında inceleme yaptığı ifade edilen açıklamada, böceklerden örnek alındığı kaydedildi.

Bu canlı türünün kesinlikle kene olmadığına işaret edilen açıklamada, hastalık bulaştırmayan bu böceklerin, bitki özsuyuyla beslendiği ve insanlara hiçbir zararının bulunmadığı bildirildi.

Bu böceklerin, özellikle havaların ısınmasıyla bitkilerin yeşillenme döneminde ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Açık havada dolaşıyor ve binaların pencere, kapı pervazlarında hareket ederek eve girmiyorlar. Kan emme organı yok ve canlı vücuduna yapışmıyorlar. Bu canlılar, hastalık bulaştırıcı olmadığından ilaçlama yapmak gerekmiyor. Bu böceklerden örnek alarak tür tayini için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığına ilettik. Halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.''