İzmir'de köprü iskelesindeki çökme

İzmir'de köprü iskelesindeki çökme
İzmir'de köprü iskelesindeki çökme
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya: - "Türkiye'de acı bir gerçek var; her gün yeni ölümlerle karşılaşıyoruz. Sadece Temmuzda 165 işçi hayatını kaybetti" - "Bu iş kazalarının yüzde 97'si tedbir alınsaydı önlenebilirdi. Tedbirsizlik sonucu her gün canımız yanıyor, ocaklar sönüyor.

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Türkiye 'de her gün kazalarından kaynaklanan yeni ölümlerle karşılaşıldığını, temmuzda 165 işçinin hayatını kaybettiğini belirterek, "Bu iş kazalarının yüzde 97'si tedbir alınsaydı önlenebilirdi. Tedbirsizlik sonucu her gün canımız yanıyor, ocaklar sönüyor" dedi. 

Akkaya, 4 işçinin hayatını kaybettiği, İzmir çevre yolunun Menemen kavşağındaki çöken köprü iskelesinde incelemede bulundu.

İnceleme sonrası gazetecilere açıklama yapan Akkaya, Türkiye'de iş kazalarının tedbirsizlikten kaynaklandığı ileri sürerek, Menemen'de yaşanan kazada ihmal olup olmadığının müfettişlerin yapacağı soruşturma sonrası ortaya çıkacağını söyledi.

 "Türkiye'de acı bir gerçek var; her gün yeni ölümlerle karşılaşıyoruz. Sadece temmuzda 165 işçi hayatını kaybetti" ifadesini kullanan Akkaya, şöyle devam etti:

"Ocaktan itibaren 7 ayda 971 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti, bu şaka gibi bir şeydir. Her gün 3-4 işçi Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ölüyor. Ancak toplam ölümlerde gündeme geliyor. Bir haftalık ya da 10 günlük bakıldığında 65 işçinin öldüğünü görüyoruz. İncelendiğinde çarpık bir tablo çıkıyor. Bu iş kazalarının yüzde 97'si tedbir alınsaydı önlenebilirdi. Tedbirsizlik sonucu her gün canımız yanıyor, ocaklar sönüyor. Ailelerin hayatları yardımlarla sürüyor. Bu çözülmeyecek bir sorun değil. Maliyet olarak görmeden insana değer veren bir anlayışla bakarsak çözülür. Türkiye'de örgütlü olan iş yerlerinde kazaların yüzde 10 bile olmadığını görüyoruz. Avrupa standartlarında olduğunu görüyoruz. Sendikalı olan yerlerde denetleme, sağlıklı iş ortamı oluyor. İş kazalarını önleme sendikaların önündeki örgütlenme sorunlarını ortadan kaldırılmasıyla olur."

CHP'nin Soma, Yalvaç ve Ermenek'teki kazalardan sonra verdikleri önergelerin "sümen altı edildiği" iddiasında bulunan Akkaya, iş kazalarına ilişkin kurulan komisyon raporunun da mart ayında Meclise geldiğini, bunun da seçimin azizliğine uğradığını öne sürdü.

Yakup Akkaya, iş kazalarına karşı tedbirlerin artırılması konusunda hassasiyet ve çalışmalarının devam edeceğini aktardı. 

Akkaya'ya CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve İl Başkanı Bedri Serter eşlik etti.