İzmir'de kültür sanat

- İZDOB, "Madama Butterfly" operası, "Mevlana'nın Çağrısı" balesi ve "Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti" müzikallerini sahneleyecek - İzmir Devlet Tiyatrosu, "Kibarlık Budalası", "Vişne Bahçesi" ve "Canlanan Masallar" oyunlarını sahneye koyacak

İZMİR (AA) - İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta izleyicisinin karşısına "Madama Butterfly" operası, "Mevlana'nın Çağrısı" balesi ve "Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti" müzikalleri ile çıkacak.

İZDOB'un geçen sezon sahnelemeye başladığı "Madama Butterfly"da, 19. yüzyıl sonlarında Japonya'nın Nagazaki kentinde bir Amerikan subayı ile Japon kızının aşkı anlatılıyor.

Librettosu Giuseppe Giacosa ve Luigi Illica tarafından hazırlanan, şef Tulio Gagliardo yönetiminde, Aytaç Manizade rejisinde, Slavil Zdradkov Dimitrov'un koro şefliğinde sahnelenecek operanın dekor ve kostüm tasarımları İsmail Dede'ye, ışık tasarımı ise Oktay Kanca'ya ait.

Eserde solo rolleri, Birgül Su Ariç, Burçin Çilingir Savigne, Sevinç Demirağ, Derya Kırcalı Gürlük, Lorenzo Mok Arranz, Oğuz Çimen, Serkan Taylan, Murat Duyan, İnanç Makinel, Cengiz Sayın, Gökhan Varkan, Anna Chubuchenko, Ezgi Karakaya, Gülfem Kıstır, Murat Direk, Tankut Eşber, Alparslan Mater, Hasan Taş, Ayça Altar, Zafer Rengin Baykal, Nejad Beğde ve Cihan Özmen üstleniyor.

Üç perdelik opera, yarın Elhamda Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

"Mevlana'nın Çağrısı"nda, Mevlana düşüncesinin toplumda kabul görmesi, Şems-i Tebrizi ile karşılaşma, semanın doğuşu ve yaygınlaşması, Şems'in kayboluşu, Mevlana'nın yedi öğüdü ve çağrısı, dans estetiği ile sunuluyor.

Evrendeki en temel hareketin "dönme" olduğunun vurgulandığı, dünyanın kendi etrafında dönüşüyle sema arasındaki ilişkinin anlatıldığı balede, Ziya Azazi, Dolun Doyran, Tolga İyiuyarlar, Emre Kaynarsu, Doruk Demirdirek, Egemen Kement, Yasemin Altınel, Aslı Çilek, Burcu Olguner, Cihan Genek, Gökhan Bucuga ve Bülent Özdemir başlıca rolleri üstleniyor.

Can Atilla'nın müziği, Mehmet Balkan'ın koreografisi, Şefik Kahramankaptan'ın librettosu ile hazırlanan "Mevlana'nın Çağrısı"nın İzmir sahnelemesini, Lale Balkan gerçekleştiriyor.

Dekor tasarımları Tayfun Çebi, kostüm tasarımları Aydan Çınar, ışık tasarımları Tarı Deniz, video projeksiyonu Şafak Türkel tarafından hazırlanan eser, cumartesi ve pazartesi günleri, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sabancı Kültür Merkezi'nde seyredilebilir.

"Opera aryaları ile çocuklara operayı sevdirme" düşüncesinden yola çıkılarak tasarlanan "Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti", pazar günü DEÜ Sabancı Kültür Merkezi'nde izlenebilir.

Piyanistler Nilay Genç Çebi ve Ilgın Kalın'ın dönüşümlü olarak görev aldığı müzikalde, Onur Amaç, Murat Duyan, Özlem Ateş Aksungur, Melisa Yenal, Zafer Rengin Baykal, Başak Karataş, Murat Direk, Tankut Eşber, Bekir Baytekin, Barış Yener, Nejat Şengün ve Esra Bengütaş rol alıyor. Müzikalin dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Oktay Kanca tarafından hazırlandı.

- İzmir Devlet Tiyatrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu, bu hafta "Kibarlık Budalası", "Vişne Bahçesi" ve "Canlanan Masallar" oyunlarını sahneleyecek.

Dekor tasarımı Suar Şeylan'a, giysi tasarımı Günnur Orhon'a, ışık tasarımı Mehmet Alacı'ya, müzikleri Cumhur Bakışkan'a ait, Moliere'in yazdığı, Bozkurt Kuruç'un yönettiği "Kibarlık Budalası"nda, 17. yüzyıl Fransa'sında sınıf atlayarak asil olabilmeye çalışan orta sınıfa mensup Mösyö Jourdain'in, bu yoldaki gülünç tutumları üzerinden insanların üst sınıfa yükselme çabası hicvediliyor.

Cumartesiye kadar her gün sahnelenecek oyunda, Sadık Yağcı, Hande Gürlerdi, Lara Ecem Okudan, Özkan Gezgin, Sibel Ağalday, Arif Yavuz, Sevda Çiçek, Devrim Akkaya, Mustafa Çolak, Ozan Yıldırım, Nevzat Hakan Dönmez, Serdar Kamalıoğlu, Ali Ulvi Hünkar, Önder Alkım, Fuat Şarbalkan, Yasemin Toprak, Bengi Ebru Atakan, Gerçek Öner, Pınar Uyanık, Çiğdem Kamir, Elif Göksüner Ülgen, Serdar Aktay, Okan Koç ve Hüseyin Aytuğ Çelik rol alıyor.

İzmir Devlet Tiyatrosu, Umut Uğur'un yazdığı, Emre Başer'in yönettiği "Canlanan Masallar" adlı çocuk oyununu pazar günü küçük sanatseverlerin beğenisine sunacak.

İzmir Devlet Tiyatrosu, 18 Kasım Salı gününden itibaren "Vişne Bahçesi"ni sahneleyecek.

Anton Çehov'un yazdığı, Ataol Behramoğlu'un Türkçeye çevirdiği, Vladlen Alexandrov'un yönettiği oyunda, Ceyhan Gölçek, İbrahim Raci Öksüz, Hakan Özgömeç, Ekrem Kocaçal, Musa Zindan, Özlem Başkaya, Canan Erener Şen, Serkan Kunter, Yağmur Gören, Emrah Şenışık, Mesure Tahir, Ömer Polat ve Ümit Ufuk Tosun rol alıyor.

Değişen dünya düzeni karşısında, varlık alanlarını korumaya çalışan feodal kökenli aristokrat ailenin ve yakın çevresinin dağılma süreci ekseninde, Rusya'nın yüzyıl başındaki değişimini gözler önüne serdiği ifade edilen oyunun dekor tasarımı Savaş Çevirel'e, kostüm tasarımı Funda Çebi'ye, ışık tasarımı Osman Uzgören'e, Besteleri Cem İdiz'e, koreografisi Neslihan Öztürk'e, dramaturjisi Füsun Ataman Berke'ye ait.

- Diğer etkinlikler

Elif Nihal Akın (keman), Gülce Karagözcük (keman), Ercan Atasoy (viyola) ve Beste Başçı'dan (viyolonsel) oluşan Olten Quartet, bu akşam İZDOB Elhamra Sahnesi'nde konser verecek. Konserde, Joseph Haydn ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın eserleri seslendirilecek.

Piyanist Alan Broadbent'in eşlik edeceği Kerem Görsev Trio, bu akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) sahne alacak.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, yarın şef Oğuzhan Balcı yönetiminde, Alexander Rudin (Viyolonsel) solistliğinde sahne alacak.

AASSM Barok Müzik Festivali, cumartesi günü Il Ballo konseriyle sona erecek.

AASSM, pazartesi Özgür Ünaldı ve Kandemir Basmacıoğlu'nun "Dört El" piyano resitaline ev sahipliği yapacak. Aynı gün, doğunun ve batının ezgilerini yorumlayan Efkarname, İzmir Sanat'ta sahne alacak.

"Memo Uzayda" adlı çocuk oyunu, salı günü İzmir Sanat'ta sahnelenecek. Aynı gün piyanist Rüya Taner, AASSM'de konser verecek.

Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki "Camerata İzmir" orkestrası, 19 Kasım Çarşamba günü Selva Erdener (soprano) ve Genco Erkal (anlatıcı) solistliğinde AASSM'de sahne alacak.

- Sergiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi, Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı dolayısıyla hazırlanan "Haydi Oynayalım! Polonya'dan Çocuklar için Tasarım Sergisi"ne ev sahipliği yapıyor.

Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi Sergi Salonu'ndaki sergi, 30 Kasım'a kadar her gün saat 11.00-18.00 arasında gezilebilir.

Hamdullah Bostancı'nın Çetin Emeç Sanat Galerisi'ndeki, İbrahim Doğantepe'nin de İzmir Sanat'taki resim sergileri ziyaretçilerini bekliyor.