İzmir'de kültür sanat

İzmir'de kültür sanat
İzmir'de kültür sanat
- İZDOB, "Lüküs Hayat", "Kerbala" ve "Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti"yi sahneleyecek - İzmir Devlet Tiyatrosu, "Kadın Sığınağı" ve "Neşeli Kampçılar" oyunlarıyla izleyicisiyle buluşacak

İZMİR (AA) - İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta "Lüküs Hayat ", "Kerbela" ve "Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti"yi sahneleyecek.

Sahne yönetmenliğini Haldun Dormen'in üstlendiği "Lüküs Hayat" opereti, bugün , yarın ve cumartesi Elhamra Sahnesi'nde sunulacak.

Türk toplumunun batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan komik durumları sahneye taşıyan operette küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık'ın, girdikleri zenginlere ait bir evde kendilerini kıyafet balosunda bulmalarıyla gelişen olaylar anlatıyor.

Ali Hoca ve Aytuğ Ülgen'in orkestra yönetmeni, Tayfun Çebi'nin dekoratör, Gülay Korkut'un kostüm kreatörü, Şebnem Şenel'in koreograf, Oktay Kanca'nın ışık dekoratörü olduğu iki perdelik operette Haldun Özörten, Teyfik Rodos, Nazlı Alptekin, Şeniz Çimen, Elif İpek Genek, Kaner Sümer, Hasan Alptekin, Seza Agun ve Çiğdem Tezişçi'nin de bulunduğu 39 oyuncu rol alıyor.

Konusunu İslam tarihinde ayrışmaya neden olan Kerbela olayından alan, müziği ve librettosunu Can Atilla'nın, koreografisini Mehmet Balkan'ın üstlendiği "Kerbela" balesinde, başlıca rolleri Dolun Doyran, Doruk Demirdirek, Emre Kaynarsu, Aslı Çilek, Burcu Olguner, Asena Ökte, Tolga İyiuyarlar, Sertan Yetkinoğlu, Serhat Nüfusçu, Bülent Özdemir ve Cüneyt Şekercioğlu canlandırıyor.

Eserin dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Gülay Korkut, ışık tasarımını ise Tarı Deniz'in hazırladığı bale, pazartesi ve salı Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sabancı Kültür Merkezi'nde izlenebilir.

"Opera aryaları ile çocuklara operayı sevdirme" düşüncesinden yola çıkılarak tasarlanan "Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti" de çarşamba günü, aynı mekanda izlenebilir.

Piyanistler Nilay Genç Çebi ve Ilgın Kalın'ın dönüşümlü olarak görev aldığı müzikalde, Onur Amaç, Murat Duyan, Özlem Ateş Aksungur, Melisa Yenal, Zafer Rengin Baykal, Başak Karataş, Murat Direk, Tankut Eşber, Bekir Baytekin, Barış Yener, Nejat Şengün ve Esra Bengütaş rol alıyor. Müzikalin dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Oktay Kanca tarafından hazırlandı.

İZDOB, ayrıca salı günü "Operada Hayal Et" başlığı altında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) oda müziği konseri verecek.

- İzmir Devlet Tiyatrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu, pazar ve pazartesi hariç hafta boyunca Tuncer Cücenoğlu'nun yazdığı, Tomris Çetinel'in yönettiği sezonun yeni oyunlarından " Kadın  Sığınağı"yla seyircilerini selamlayacak.

Kadına şiddeti gerçeğini, bir sığınma evindeki kadınların öykülerinden yola çıkarak ortaya koyan oyunda, Selmin Barutçuoğlu, Hülya Böceklioğlu, Süreyya Kilimci İdiz, Gerçek  Özkök Yağcı, Sabiha Sonkan, Dilek Çetiner Demir , Hülya Dilek Arda, Burcu Aksakal, Şule Demirezen, Gizem Cessur ve Nehir Akkoç rol alıyor.

Oyunun dekor tasarımı Suar Şeylan, kostüm tasarımı Yıldız İpeklioğlu, ışık tasarımı Kemal Görgün, müzikleri ise Tanju Kumbaracıoğlu tarafından yapıldı.

Çocuk oyunu "Neşeli Kampçılar" ise pazar sahnelenecek.

Evin Kayran ve Nesrin Sütçü'nün yazdığı, Ümit Dikmen'in yönettiği oyunda, Ender Şeviker, Mina Yorulmaz, Derya Kara, Burak Özbaykuş, Muhittin Şimşek, Soner Akçay, Direncan Mansuroğlu, İsmail Başışık ve Atacan Öztekin rol alıyor.

Oyunun konusu, şöyle:

"Büyükbaba Neri, torunu ve onun arkadaşına, yaz kampı için söz vermiştir. Onları güzel orman kampına götürerek bu sözünü yerine getirir. Aynı kampa avcı olan Kuta ve Pata da gelir. Kampın beklenmeyen misafiri de vardır. İnsanların kötü davranışlarından dolayı yeryüzüne inen, ışığını kaybetmiş bir yıldız. Neri, Zizi ve Poko, yıldızın tekrar ışığına kavuşması için çabalar ve yıldız, pırıl pırıl parlayarak gökyüzüne döner."

- İZDSO

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), yarın AASSM'de Howard Griffiths şefliğinde, piyanist Ayşegül Sarıca solistliğinde konser verecek.

Konserde, Ludwig van Beethoven'ın "Piyano Konçertosu No.4 Sol Majör Op.38" ve Sergey Prokofyev'in "Romeo ve Juliet Bale Suiti Op.64" adlı eserleri seslendirilecek.

- Diğer etkinlikler

İzmir Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Saygun Müzik Festivali - İzmir Piyano Yarışması" pazartesi sona erecek.

Konserler ve ustalık sınıflarının yer almasının yanı sıra genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve deneyimlerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen etkinlik, AASSM'de gerçekleştiriliyor.

Kemençede Kemal Onur Tuzlacı ve klasik gitarda Serkan Serpen'den oluşan "Klasik Duo", pazartesi İzmir Sanat'ta sahne alacak.

Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi, cumartesi Ephesus Brass ve Ayça Varlıer, pazartesi Karşıyaka Oda Orkestrası konserine ev sahipliği yapacak.

- Sergiler

Ayten Karasu Güreşçi'nin resim sergisi, 16 Şubat'a kadar Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde görülebilir.

İmbat Sualtı Görüntüleme Merkezi'nin fotoğraf sergisi, 23 Şubat'a kadar İzmir Sanat'ta gezilebilir.