İzmir'de meraların tel örgüyle çevirileceği iddiası

İzmir'de meraların tel örgüyle çevirileceği iddiası
İzmir'de meraların tel örgüyle çevirileceği iddiası
- Torbalı ilçesi Göllüce Mahallesinde yaşayan vatandaşlar, hayvan otlattıkları meraların bir tarım şirketi tarafından tel örgüyle çevrilerek kullanımlarına kapatılmak istendiğini iddia etti - Mahalle sakini Hasan Taş: "Bu meralar bizim geçim kaynağımız, elimizden alınırsa 10 bin hayvanımız için yer kalmaz"

İZMİR (AA) - Torbalı ilçesine bağlı Göllüce Mahallesindeki meraların, bir tarım şirketi tarafından tel örgülerle çevrilerek vatandaşların kullanımına kapatılmak istendiği iddia edildi.

Mahallede yaşan Hasan Taş (35), gazetecilere yaptığı açıklamada  yaklaşık 6 ay önce mahalledeki bazı tarım alanlarının bir tarım şirketi tarafından satın alındığını, mahalle içindeki alanların tel örgülerle çevrildiğini söyledi.

Aradan bir süre geçtikten sonra şirketin mahallede yaşayanların hayvanlarını otlattığı meraları da satın aldığını öne sürerek, mera çevresini de tel örgüyle çevirmek istediğini aktaran Taş, yaklaşık bir ay önce kepçelerle meraya girilmek istendiğini, mahallelinin kepçelerin önüne geçerek girişimi engellediğini ifade etti. 

Taş, birkaç gün önce yine kepçelerin meralara girmek istediğini, vatandaşların tepkisi üzerine bu girişimin de sonuçsuz kaldığını dile getirerek, "Jandarma geldi, 'burası hazineye ait, kimse giremez' dedi. Mahallede 10 bin hayvan var. Yaklaşık 150 yıldır bu meralarda hayvanlarımız otluyor. Bu meralar olmazsa 2 bin kişi  aç kalır. Bu meralar bizim geçim kaynağımız, elimizden alınırsa 10 bin hayvanımız için yer kalmaz" diye konuştu.

Belediyeye durumu bildirdiklerini, meranın sahiplenilemeyeceğinin söylendiğini anlatan Taş, 4 bin dönümlük alanı vermemekte kararlı olduklarını söyledi.

Ersin Sağır da ailesinin de hayvancılıkla uğraştığını, yaklaşık 200 hayvanı bu meralarda otlattıklarını belirtti. Mahallede bu meraların dışında hayvanların otlayabileceği bir yer bulunmadığını vurgulayan Sağır, alanın burada yaşayanlar için hayati önem taşıdığını kaydetti.

Mahallenin girişindeki bazı duvarlara "meralar verilmez", "toprak kullanandır" yazıldığı görüldü.