İzmir'de sığınmacı operasyonu

İzmir'de sığınmacı operasyonu
İzmir'de sığınmacı operasyonu
- İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı ekipler, Çeşme'de Yunanistan'a geçmek için denize açılan 64 sığınmacıyı bulundukları bot batmak üzereyken kurtardı

İZMİR (AA) - İzmir'in Çeşme ilçesinden Yunanistan'a geçmek için denize açılan 64 sığınmacı, bulundukları bot batmak üzereyken kurtarıldı.

İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı ekipler, Çeşme açıklarında botla devriye görevi yaptığı sırada, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Sakız adasına geçmeye çalışan sığınmacıların bulunduğu lastik botu fark etti.

Botun su aldığını ve batmak üzere olduğunu gören ekipler, durumu Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığına bildirerek, sığınmacıları kurtarmak için müdahalede bulundu. 

Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu Suriyeli sığınmacılar, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nün botuna alınarak kurtarıldı. 

Denizde sürüklendikleri, aç ve susuz kaldıkları anlaşılması üzerine yemek ve su ikramı yapılan sığınmacılar, daha sonra Çeşme Limanı'na götürülerek İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine teslim edildi.