İzmir'de sığınmacılara yönelik sağlık hizmeti

İzmir'de sığınmacılara yönelik sağlık hizmeti
İzmir'de sığınmacılara yönelik sağlık hizmeti
- İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Güzelant: - "Aile hekimlerimizin sığınmacı nüfusu saptama ve sağlık hizmetlerini verme konusunda yaşadığı sorunlar ciddi boyuttadır" - "Kızamık gibi birçok bulaşıcı hastalık yeniden gündeme gelebilir"

İZMİR (AA) - İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, aile hekimlerinin bölgelerindeki sığınmacı nüfusu saptama ve sağlık hizmeti verme konusunda sıkıntı yaşadığını, bu sorunun kızamık gibi birçok bulaşıcı hastalığın yeniden gündeme gelmesine neden olabileceğini savundu.

Güzelant, İzmir Tabip Odası'nda yaptığı basın açıklamasında, başta Suriye olmak üzere Orta Doğu ve Afrika ülkelerindeki iç savaş ve sefaletten kaçan milyonlarca insanın ilk uğrak yerinin Türkiye olduğunu belirtti. 

Sığınmacıların birçoğunun değişik toplanma bölgelerinde yaşadığını ve çok önemli bir bölümünün de İzmir'e geldiğini anlatan Mete Güzelant, başta çocuk ve gebelere sağlık hizmeti sunan sağlıkçıların önemli sorunlar yaşadığını dile getirdi. 

Aile hekimlerinin bölgelerindeki sığınmacı nüfusu saptama ve sağlık hizmeti verme konusunda ciddi sorunlar yaşadığını vurgulayan Güzelant, "Durum, özellikle ülkemizde yok edilen bazı bulaşıcı hastalıklar yönünden büyük önem arz etmektedir. Kızamık gibi birçok hastalık yeniden gündeme gelebilir. Bu dönemde aşı çalışmalarına önem verilmeli" dedi. 

Işıkkent'teki Geri Gönderme Merkezi ve Bornova Toplum Sağlığı Merkezine bağlı çalışan sağlık personelinin büyük bir özveri ile hizmet verdiğini söyleyen Mete Güzelant, çalışma ortamının ise "olağanüstü kötü" olduğunu ifade etti. 

Sıkıntıları paylaştıkları İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin çözüm bulmak için çaba gösterdiğini de belirten Güzelant, soruna Valilik bünyesinde çözüm bulunmasını beklediklerini sözlerine ekledi.