İzmir'de sokak hayvanları için "veteriner zabıta ekibi"

İzmir'de sokak hayvanları için "veteriner zabıta ekibi"
İzmir'de sokak hayvanları için "veteriner zabıta ekibi"
- Karşıyaka Belediyesi, hayvan hakları ihlallerine ilişkin gelebilecek şikayet ve olumsuz durumlara anında müdahale etmek amacıyla "veteriner zabıta ekibi" kurdu

İZMİR (AA) - Karşıyaka Belediyesi, sokak hayvanları için "veteriner-zabıta ekibi" kurduğunu bildirdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, hayvan haklarının ihlali, sokak hayvanlarına yönelik uygulanan şiddet ve karşılaşılan her türlü olumsuz duruma anında müdahale etmek amacıyla "veteriner zabıta ekibi" oluşturuldu.

Ekipte, bir veteriner zabıta komiseri, hekim ve sağlık teknikerinin yer alacağını, kötü koşullarda bakılan hayvanlar ile ilgili şikayetler, aşı karnesi kontrolleri, cezai işlemlerin de bu ekip tarafından takip edileceği kaydedildi.

Ekibin, ayrıca hayvan sahiplerinin bilgilendirilmesi ve duyarlılık göstermeleri amacıyla sahipli köpeklerin yoğun olduğu parklarda bilgilendirme broşürleri ve dışkı poşeti de dağıtacağı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, hayvan sevgisinin hobi olarak görülmemesi gerektiği belirtilerek "Can dostlarımızı 'karne hediyesi' olarak alıp daha sonra sokağa bırakmak yapılacak en büyük kötülüktür. Hem sahipli hem de sahipsiz hayvanlarımıza yönelik kontrolleri daha sağlıklı yapmak ve şikayetleri zaman kaybetmeden değerlendirmek için bu ekibi kurduk. Can dostlarımız için elimizden gelen her hizmeti sağalamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.