İzmir'de "Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi" kurulacak

İzmir'de "Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi" kurulacak
İzmir'de "Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi" kurulacak
- Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ünlütürk: - "Bu merkez, tekstil sektörünü dönüştürecek ve önünü açacak"

İZMİR (AA) - Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir'de kurulacak "Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi"nin, tekstil sektörünü dönüştürüp önünü açacağını belirtti.

Ünlütürk, yaptığı açıklamada, birliklerinin girişimi, İzmir Kalkınma Ajansı'nın finansal desteği ve Dokuz Eylül Üniversitesi ortaklığında 2014 yılı sonunda proje sözleşmesi imzalanan merkezin, kuruluş çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını bildirdi. Koordinatör ve uzman personel alımları ile yer tahsisisin yapıldığını ifade eden Ünlütürk, merkezin faaliyet göstereceği binada tadilat ve altyapı çalışmalarının kısa süre içinde tamamlanmasını takiben merkezin 2 aya kadar faaliyete geçmesini planladıklarını belirtti.

Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi uzmanlarının, gelecek günlerde sektörde geleneksel tekstil alanında faaliyet gösteren ve teknik tekstillere geçmek isteyen firmaları ziyaret etmeye başlayacağını aktaran Ünlütürk, şunları kaydetti:

"Bu merkez, İzmir'deki tekstil sektörümüzü dönüştürecek ve önünü açacak. Ege Bölgesi'ndeki teknik tekstil ihracatımızı daha üst seviyelere taşımak istiyoruz. Türkiye 'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasının yolu katma değerli ürün ihracatından geçiyor. Bunun için her sektörün Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma konularına yoğunlaşması gerekiyor. Yaptığımız çalışmanın diğer sektörlere de örnek olacağına inanıyoruz. Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi sektörümüze hayırlı olsun."

Ünlütürk, birlik yönetim kurulu olarak, her yıl potansiyel pazar olma özelliği taşıyan farklı ülkelere yönelik ticaret heyeti organizasyonları gerçekleştirmeyi planladıklarını, bu kapsamda yılın ikinci yarısında İran 'a yönelik ticaret heyeti oluşturmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.