İzmir'de "telefonda dolandırıcılık" iddiası

İzmir'de "telefonda dolandırıcılık" iddiası
İzmir'de "telefonda dolandırıcılık" iddiası
- 12 kişiyi dolandırarak 170 bin lira ve yaklaşık 590 bin lira değerinde ziynet eşyası aldıkları iddia edilen biri kadın 3 kişi tutuklandı

İZMİR (AA) - İzmir'de telefonda dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan biri kadın 3 kişi tutuklandı. 

Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, aynı eşkal bilgilerine sahip kadın tarafından yaklaşık 2 aydır "telefonda dolandırıcılık" yapıldığı ihbarları üzerine çalışma başlattı.

Telefonla aradıkları kişilere, kendilerini asker, polis ve savcı olarak tanıtan zanlıların, 12 kişiyi dolandırarak 170 bin lira ile yaklaşık 590 bin lira değerinde ziynet eşyasını aldıklarını tespit eden polis ekipleri, şüpheli bir kadının eşkalini belirledi.

Ekipler, kadın zanlının, Bornova ilçesinde oturan H.C'yi aynı yöntemle dolandırarak, 2 altın bilezik, 10 cumhuriyet ve 2 yarım altın ile 25 lirasını aldığını tespit etti. Zanlının evine düzenlenen operasyonda  H.H.S. gözaltına alındı. H.H.S'nin, altın ve paraları verdiğini söylediği damadı İ.H.A. da gözaltına alındı.

H.C'nin dolandırıcılar tarafından tekrar aranması üzerine ekipler, H.C'nin ikameti önünde önlem aldı ve parayı almaya gelen M.V.K'yı yakaladı. 

Zanlılara ait evlerdeki aramalarda, bir kuru sıkı tabanca, 40 fişek ile müştekilere ait olduğu belirlenen 48 bin 100 lira, 5 taşlı yüzük, bir taşlı bileklik, 6 kolye ve ucu, 2 çift küpe, 2 saat, 7 bilezik, bir altın set ve 2 çeyrek altın ele geçirildi.

Mağdur vatandaşlarca da teşhis edilen 3 zanlı, emniyetteki işlemlerin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.