İzmir'de Turkuvaz Medya Grubu binasına saldırı

İzmir'de Turkuvaz Medya Grubu binasına saldırı
İzmir'de Turkuvaz Medya Grubu binasına saldırı
- İGC: "Şiddeti körükleyen, hedef gösteren bu çirkin saldırıyı kınıyor, saldırganların gerekli cezaya çarptırılmasını bekliyoruz"

İZMİR (AA) - İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu, İzmir'de Turkuvaz Medya Grubu binasına bir grubun boyalı ve yumurtalı saldırısını kınadı.

Basın ve ifade özgürlüğünün demokrasinin temel taşlarından biri olduğu vurgulanan açıklamada, "Yeni Asır gazetesine bir grup kendini bilmez tarafından yumurtalı ve boyalı saldırıda bulunulduğunu öğrendik. Basın özgürlüğüne ve gazetecilere yönelik her türlü tehdidin ve saldırının karşısındayız. Demokrasinin hiçbir yerinde şiddete yer yoktur, aksine tepkimizi demokratik yollardan dile getirmek vardır" ifadesine yer verildi.

Saldırıyı kınayan İGC Yönetim Kurulu, saldırganların da gerekli cezaya çarptırılmasını istedi. 

- TGS de saldırıyı kınadı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu da Yeni Asır gazetesine düzenlenen ''boyalı-yumurtalı'' fiili saldırıyı kınadığını bildirdi.

TGS'den yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Yayın politikasını eleştirmek herkesin hakkıdır ancak gazeteleri miting meydanlarında yere atarak hedef göstermek, fiziki saldırılara da zemini yaratmaktadır. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları, emeği, basın-ifade özgürlüğünü savunan sendika temsilcilerinin bu yaklaşımını doğru bulmuyoruz. "

Saldırıyı kınayan TGS İzmir Yönetim Kurulu, basın özgürlüğü ve gazetecilere yönelik her türlü saldırının karşısında olduğunu kaydetti.