İzmir'de tutuklunun tek kişilik hücrede tutulduğu iddiası

İzmir'de tutuklunun tek kişilik hücrede tutulduğu iddiası
İzmir'de tutuklunun tek kişilik hücrede tutulduğu iddiası
- İstanbul Metris Cezaevinden Şakran T4 Nolu Cezaevine nakledilen tutuklunun tek kişilik hücrede tutulduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu

İZMİR (AA) - Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi üyesi avukatlar, İstanbul 'da terör örgütü DHKP/C üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan kişinin İzmir Şakran T4 Nolu Cezaevinde tek kişilik hücrede tutulduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

ÇHD üyesi avukatlar, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve İzmir Valiliğine verdikleri dilekçede, tutuklu Deniz Kahraman'ın (19) davasının İstanbul'da görüleceğini, nakledildiği cezaevinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çeken hükümlüler ile aynı koğuşa konulduğunu, tek başına hücrede tutulduğunu, günde bir saat havalandırmaya çıkarıldığını iddia etti.

Kahraman'ın diğer tutuklularla bir araya getirilmesi ve bütün gün havalandırmaya çıkarılması talebinde de bulunulan dilekçede, "Hiçbir disiplin cezası almadığı halde Metris'ten İzmir'e getirilmesinin bir izahı yoktur. Bunlar tutukluya ve ailesine eziyettir. Bu nedenle derhal İstanbul'a yakın bir hapishaneye sevk edilmelidir. Ailesi bugüne kadar İzmir'de ziyaretine gelemedi. Görevliler hakkında 'görevi kötüye kullanmak' ve 'işkence' suçlarından suç duyurusunda bulunuyoruz" denildi.

Nisan ayında İstanbul'da terör örgütü DHKP/C'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda, Deniz Kahraman alınarak tutuklanmış ve Metris Cezaevine gönderilmiş, 8 Mayıs'ta da İzmir Şakran T4 cezaevine nakledilmişti.