İzmir'de uyuşturucu operasyonları

İzmir'de uyuşturucu operasyonları
İzmir'de uyuşturucu operasyonları
- Bir üniversite öğrencisinin ölümüne yol açan uyuşturucuyu temin ettikleri öne sürülen zanlıların da olduğu 4 kişi tutuklandı - Çiğli'de evde uyuşturucu üretimi yaptıkları öne sürülen 2 öğretmen, gözaltına alındı

İZMİR (AA) - İzmir'de düzenlenen 4 uyuşturucu operasyonunda bir üniversite öğrencisinin ölümüne yol açan uyuşturucuyu temin ettikleri öne sürülen zanlıların da olduğu 4 kişi tutuklandı. 

İzmir Emniyet Müdürlüğünün açıklamasına göre, Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte uyuşturucu ticareti yapan ve kullanan şahısların yakalanması için Buca, Konak, Çiğli ve Kemalpaşa ilçelerinde 4 operasyon düzenledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi B.A'nın (23) 28 Kasım 2015'te uyuşturucu hap içerek öldüğü iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında Buca'da düzenlenen operasyonda, A.Y.E (20), F.B (21), O.K (22), B.B (20) ve O.İ.S (21) ile uyuşturucuyu sattıkları iddia edilen M.E (37) ve E.E (19) yakalandı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada 8 gram esrar ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.E ve E.E tutuklandı, diğer zanlılar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

- Öğretmenlerin uyuşturucu üretimi yaptıkları iddiası

Çiğli ve Karabağlar ilçelerinde öğretmenlik yaptıkları tespit edilen N.K. (50) ve S.A'nın (42) uyuşturucu sattıkları iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ise Çiğli ilçesindeki bir eve operasyon düzenlendi.

Evde yapılan aramada yurt dışında yaygın olan bir esrar türü olan skunk bitkisinin yetiştirilmesi için sera ortamının oluşturulduğu görüldü. Saksılar içinde 25 kök ile kurutulmaya bırakılmış 300 gram skunk bitkisinin ele geçirildiği operasyonda gözaltına alınan 2 lise öğretmeni, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kemalpaşa ilçesinde düzenlenen operasyonda da yetiştirdiği skunk ve kenevir bitkilerini eğlence mekanlarında sattığı ileri sürülen M.C.İ (20) ve K.C.O (19), gözaltına alındı.

Evde yapılan aramada saksılara ekilmiş 21 kök ve kurutulmaya bırakılmış 804 gram skunk bitkisi ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen K.C.O, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken M.C.İ. ise tutuklandı.

Konak ilçesinde ise Doğu illerinden getirdiği uyuşturucuyu İzmir'de sattığı iddia edilen M.H (41), düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Şüphelinin ikametinde yapılan aramada 3 kilo 293 gram esrar ele geçirildi.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.H, tutuklandı.