İzmir'deki Berkin Elvan eylemine dava

İzmir'deki Berkin Elvan eylemine dava
İzmir'deki Berkin Elvan eylemine dava
- Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin geçen yıl İzmir'de düzenlenen eylemlerde, uyarılara rağmen dağılmayıp polise taş ve bilye attıkları iddasıyla 24 kişi hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

İZMİR (AA) - Berkin Elvan'ın ölümünün ilk yılı dolayısıyla İzmir'de düzenlenen eylemlerde, uyarılara rağmen dağılmayıp güvenlik güçlerine taş, bilye ve şişe attıkları öne sürülen 24 kişi hakkında dava açıldı.

Gezi Parkı odaklı eylemler sırasında yaralanarak, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Elvan'ın, ölümünün ilk yılında yapılan eylemlere ilişkin, Cumhuriyet Savcısı Cevdet Aydemir tarafından hazırlanan iddianame, Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Elvan'ın ölüm yılı nedeniyle düzenlenen gösteride, Cumhuriyet Bulvarı'nda toplanan ve Konak Meydanı'na yürümek isteyen gruptakilere polisin, "eylemin yasa dışı olduğu, yürüyüşe izin verilmeyeceği, eyleme son verilmesi" uyarısında bulunduğu bildirildi.

Uyarılar üzerine göstericilerin güvenlik güçlerine taş, bilye ve şişe attıkları, çöp bidonlarını yola devirip araç geçişini engelledikleri, kamu mal ve araçlarına zarar verdikleri belirtilen iddianamede, dağılmaları yönündeki uyarıların da dikkate alınmaması nedeniyle müdahalede bulunulduğu ve bazılarının gözaltına alındığı kaydedildi.

İddianamede, gösteriye katılan ve kimlikleri belirlenen 24 şüpheli hakkında, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan 1 ile 3 yıl arası hapis cezası istendi.