İzmir'deki cinayet

İzmir'deki cinayet
İzmir'deki cinayet
- Karabağlar ilçesinde, birlikte yaşadığı kişiyi öldürdüğü iddasıyla hakkında "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Rus kadın, ilk duruşmada tahliye edildi

İZMİR (AA) - Karabağlar ilçesinde, geçen yıl aralık ayında birlikte yaşadığı cezaevi firarisi kişiyi öldürdüğü iddia edilen Rus kadının, müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında, olayda kullanılan silahta parmak izi bulunmadığı" gerekçesiyle tahliye edildi. 

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Rusya Federasyonu vatandaşı Elena Ersöz ile olayda yaşamını yitiren Maruf Bilici'nin ailesi ve tarafların avukatları katıldı. 

Ersöz, mahkemede yaptığı savunmada, ülkesinde 2 yıllık adalet yüksek okulunu bitirdiğini, 10 yıldır Türkiye 'de yaşadığını, evli olduğu Türk eşinin 2 yıldır cezaevinde olduğunu belirtti. 

Eşinin cezaevinde olduğu dönem içinde Maruf Bilici ile yaklaşık 1 yıl önce bir diskoda tanışıp birlikte yaşamaya başladığını anlatan Ersöz, "Uyuşturucu kullanıyordu. Çok kıskançtı, hatta Rusya'dan gelen annem ve yeğenimden bile kıskanırdı beni, fakat bana şiddet içeren davranışlarda bulunmuyordu. Zaman zaman kendine zarar veriyordu, intihar teşebbüslerinde de bulunuyordu" diye konuştu.   

Ersöz, olaydan 2 hafta önce Bilici'den ayrılmak ve ona Rusya'ya dönmek istediğini, bunun üzerine şiddete maruz kaldığını öne sürerek, şunları söyledi:

"Beni tehdit etti. 'Gebelik testi yaptırmadan gidemeyeceğimi' söyledi. Olay günü de önce gebelik testi için hastaneye, ardından birlikte yaşadığımız eve gittik, sonrasında beni evden kovdu. Bunun üzerine evden çıkmadan ortak arkadaşlarımızı arayarak durumu anlattım. Maruf, bu sırada elinde silahla odaya geldi. Bağırarak beni öldürmekle ve intihar etmekle tehdit etti. Silahı önce benim karnıma ardından kendi göğüsüne  dayadı. Benim sol elimden tutup, o şekilde intihar etmek istediğini söyledi. Kendisi bana 'sen silahtan tut beni öldür' diyerek ısrar etti. Ben böyle bir şey yapamayacağımı söyleyip, geri çekilip, koltuğa oturdum. Üzerime eğilerek düşünce, silah bir anda patladı. Ben kendisini neden öldüreyim? Kardeşlerine de intihar edeceğini söylüyordu. Suçsuzum. Adaletinize sığınıyorum."

Ölenin babası ve kardeşi ise sanıktan şikayetçi olduklarını ve cezalandırılmasını istediklerini söyledi. 

Savcı Fatih Genç, sanığın yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile tahliye edilmesi yönünde mütalaa verdi.

Mahkeme heyeti başkanı Hüseyin Yaşar Özyavuz, Ankara Polis Kriminal Laboratuvarı'ndan gelen balistik incelemede, olayda kullanılan silahta sanığın herhangi bir parmak izine rastlanmadığının tespit edildiğini belirterek, koşulsuz tahliyesine karar verip duruşmayı erteledi. 

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, geçen aralık ayında meydana gelen olayda, cezaevi firarisi olduğu öğrenilen Maruf Bilici (23), Rusya Federasyonu vatandaşı Elena Ersöz ile kaldığı evde, göğsünden silahla vurulmuş halde bulunmuş, kadının durumu bildirmesi üzerine gelen sağlık ekipleri, Bilici'nin hayatını kaybettiğini tespit etmişti.

Soruşturma sonucunda, Elena Ersöz hakkında Bilici'yi öldürdüğü iddiasıyla "kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.