İzmir'deki DAEŞ operasyonu

İzmir'deki DAEŞ operasyonu
İzmir'deki DAEŞ operasyonu
- Fransa'da terör örgütü DAEŞ üyesi olduğu gerekçesiyle aranan ve İzmir'de yakalanarak, Göç İdaresi İl Müdürlüğünde tutulan Fransız vatandaşı, ülkesine teslim edildi

İZMİR (AA) - Fransa'da terör örgütü DAEŞ üyesi olduğu gerekçesiyle aranan ve İzmir'de yakalanan Mehdibend S, Fransız yetkililere teslim edildi.

Yaklaşık bir haftadır, Göç İdaresi İl Müdürlüğü'nde bekletilen şüpheli, bugün Türk yetkililerce İzmir'den hava yoluyla İstanbul Atatürk Havalimanı'na götürüldü. Mehdibend S, "gizlilik içinde" Fransız istihbarat birimlerine teslim edildi.

Bu arada, zanlının üzerinden çıkan ve şifreli yazışma dosyaları bulunduğu tespit edilen cep telefonunun incelemesinin, bilişim uzmanları tarafından sürdürüldüğü öğrenildi.

Mehdibend S. hakkında, Suriye'de bir süre kaldığı ve DAEŞ saflarında çatışmalara katıldığı, aynı örgüt üyesi bazı kişilerin sığınmacıların kullandığı yasa dışı geçiş güzergahından Avrupa'ya geçişini sağladığı iddialarının ortaya atıldığını bildiren emniyet yetkilileri, bu konularda da inceleme ve araştırmaların sürdüğünü belirtti. 

- Operasyon

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri, Fransız makamlarının terör örgütü DAEŞ üyesi bir kişinin Türkiye'de olabileceğini bildirmesi üzerine yaptığı çalışmalar neticesinde, Karşıyaka ilçesinde bir evde kalan Fransız vatandaşı Mehdibend S'yi gözaltına almıştı.

Mehdibend S'nin, görünümünü değiştirmek amacıyla "saç ekimi" yaptırmak için Karşıyaka'da gittiği tıp merkezindeki güvenlik kamera kayıtlarındaki görüntüleri ortaya çıkmıştı. görüntülerde kliniğe gelişi, görevlilerle görüşmesi ve saç ektirme bölümüne geçişi yer alan Mehdibend S'nin, sergilediği rahat davranışlar dikkati çekmişti.