İzmir'deki Erdoğan'a "hakaret" davası

İzmir'deki Erdoğan'a "hakaret" davası
İzmir'deki Erdoğan'a "hakaret" davası
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başbakanlığı döneminde, katıldıkları bir eylemde attıkları sloganlarla "hakaret" ettikleri ileri sürülen üç sendikacının yargılandığı davaya başlandı - Cumhurbaşkanı Erdoğan, avukatı aracılığıyla davaya müdahil oldu

 İZMİR (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a, başbakanlığı döneminde, katıldıkları bir eylemde attıkları sloganlarla "hakaret" ettikleri ileri sürülen üç sendikacının yargılanmasına başlandı.

İzmir 39. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, haklarında "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet" ve "Kamu görevlisine hakaret" suçlarından 1 ile 3 yıl arasında hapis istenilen tutuksuz sanıklar DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, KESK'in bir yıl önceki dönem sözcüsü Abdullah Tunalı ve Genel- İş 3 Nolu Şube Başkanı Ali Rıza Duran ile avukatları Ercan Demir katıldı.

Sanık Memiş Sarı, geçen yıl 11 Mart'ta DİSK, KESK ve TMMOB tarafından Konak Meydanı'nda düzenlenen Berkin Elvan'ı anma etkinliğinde polisin basınçlı su ve gazla müdahale ettiğini, buna karşın anmayı gerçekleştirdiklerini, daha sonra emniyetin "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet" ve "Görev başındaki memura mukavemet" suçlamasıyla soruşturma açtığını ancak kovuşturmaya gerek olmadığı kararı çıktığını belirterek, şu ifadeyi verdi:

"Tam bir yıl sonra, o dönem suç isnadı olarak dosyada olmayan, bu dönemin moda suçu karşımıza çıktı. Kamu görevlisine hakaret suçu işlediğimizi, mağdurun ise Recep Tayyip Erdoğan olduğunu burada öğrendim. Suça konu olan sloganları atmadım ve attırmadım. Konuşmamda sadece siyasi içeriği olan ve herhangi bir hakaret bulunmayan sözler söyledim. Bütün bu olaylar polislerin gaz ve su sıkmasından sonra meydana gelmiştir. Suçlamaları kabul etmiyorum."

Diğer sanıklar Ali Rıza Duran ve Abdullah Tunalı da aynı yönde ifade vererek, suçlamaları kabul etmedi.

Avukat Ercan Demir, bir yıl önceki etkinliğe ilişkin CD'leri izleyerek savunma ve beyanlarını hazırlamak için süre talep etti.

Hakim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya aracılığıyla ilettiği davaya müdahil olma talebinin kabulüne karar verip, duruşmayı erteledi.

Bu arada duruşma öncesi bir grup tarafından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Musa Çam ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de açıklamaya destek verdi.