İzmir'deki Erdoğan'a hakaret davası

İzmir'deki Erdoğan'a hakaret davası
İzmir'deki Erdoğan'a hakaret davası
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başbakanlığı döneminde yerel seçim çalışmaları için geldiği İzmir'de hakarette bulunduğu iddia edilen kişinin yargılanmasına devam edildi

İZMİR (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a başbakanlığı döneminde yerel seçim çalışmaları için geldiği İzmir'de hakarette bulunduğu iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Filiz Akıncı'nın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesindeki davaya Filiz Akıncı'nın avukatı Anıl Güler ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın avukatı Sema Cansu Bozkurt Sütcü katıldı.

Hakim Kemal Oruç, İçişleri Bakanlığından gelen yazıda, Filiz Akıncı'ya gözaltı işlemi uygulayan 8 polis hakkında soruşturma izni verilmediğini açıkladı.

Avukat Anıl Güler, bu iznin verilmesi yönünde Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptıkları itirazın da reddedildiğini, bu kararla polislerin hukuk dışı gözaltı yapmaları için önlerinin açıldığını savundu.

Güler, müvekkillinin suçu işlediğine dair herhangi somut bir delilin bulunmadığını iddia ederek, öncelikle beraatini, ceza verilecekse "tahrik hükümlerinin" ve diğer indirim maddelerinin uygulanmasını, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını, AİHM içtihatları göz önünde bulundurularak anayasaya aykırılık yönünden Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmasını talep etti.

Avukat Sema Cansu Bozkurt Sütcü ise sanığın üzerine atılı suçlamadan dolayı cezalandırılması talep ettiklerini söyledi.

Hakim Kemal Oruç, sanık Filiz Akıncı'nın 2011 yılında yargılandığı bir davada aldığı cezası nedeniyle sabıkasının bulunduğunu, bu nedenle TCK'nın 226. maddesine göre ek savunmasının alınmasına, sanık vekilinin Anayasa Mahkemesine müracaat talebinin reddine karar vererek, duruşmayı erteledi.

- Davanın geçmişi

Erdoğan'a 16 Mart 2014 tarihinde düzenlediği miting sırasında "elle hareket yaptığı" iddia edilen Filiz Akıncı gözaltına alınmıştı.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, Filiz Akıncı hakkında "kamu görevlisine hakaret" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.