İzmir'deki Gezi Parkı odaklı eylemlerle ilgili dava

İzmir'deki Gezi Parkı odaklı eylemlerle ilgili dava
İzmir'deki Gezi Parkı odaklı eylemlerle ilgili dava
- Duruşmada tutuksuz yargılanan 94 sanıktan daha önce ifade vermeyenler savunmalarını yaptı

İZMİR (AA) - İzmir'de Gezi Parkı odaklı eylemlerde, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri, kamu malına zarar verdikleri, memura mukavemette bulundukları ve görevli memura görevini yaptırmamak için zincirleme şekilde direndikleri" iddiasıyla 94 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. 

24. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşma, salonunun yetersizliği nedeniyle İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine alındı. Bazı sanık ve avukatlarının katıldığı duruşmada savunma yapanlar üzerlerine atılı suçlamaları reddetti. 

Anayasal ve demokratik haklarını kullandıklarını, kamu ya da özel mala zarar vermediklerini savunan sanıklar, polislere görevlerini yaptırmamak için direnmediklerini iddia etti.

Hakim Süleyman Demirel, önceki iki celsede ifade vermeyen sanıkların zorla getirilmesi ve dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. 

1 Haziran 2013'te, İstanbul'daki Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla İzmir'de düzenlenen eylemde, polisin ikazlarına uymadıkları belirlenen 94 kişi gözaltına alınmış, adliyeye sevk edilen şüpheliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Cumhuriyet Savcısı Cevdet Aydemir'in hazırladığı iddianamede, polisin gruba dağılmaları için anons yaptığı, yüzleri maskeli kişilerin yollara barikat kurarak polise taş ve sopalarla saldırdıkları, partiye ait binaya saldırmalarının ardından gruba müdahale edildiği belirtilmişti.

İddianamede ayrıca, sanıkların birçok kamu malına zarar verdikleri, güvenlik güçlerine direndikleri ve olaylar sırasında bazı polislerin yaralanmasına neden oldukları öne sürülmüş, haklarında 2 ila 6 yıl hapis talebiyle dava açılmıştı.