İzmir'deki "nitelikli dolandırıcılık" davası

İzmir'deki "nitelikli dolandırıcılık" davası
İzmir'deki "nitelikli dolandırıcılık" davası
- Aralarında cami imamının da bulunduğu 4 kişiyi dolandırdığı iddiası ile yargılanan kişi 5 yıl 8 ay, eşi ise 7 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı, verilen cezalar ertelenerek denetimli serbestlik hükmü uygulanması kararlaştırıldı

İZMİR (AA) -  İzmir'de, aralarında cami imamının da bulunduğu 4 kişiyi dolandırdığı iddiası ile yargılanan kişi 5 yıl 8 ay, eşi ise 7 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki görülen davanın son duruşmasına tutuklu yargılanan Murat B. (35) ile tutuksuz yargılanan eşi Yasemin B. (33), kayınpederi Metin Y. (75), müştekiler ile tarafların avukatları katıldı.

Mahkemece iddialara ilişkin son savunması sorulan Murat B, imam Halil E'nin kendisine karısının baş ağrısının giderilmesi, ayrıca sofiliği öğretmesi için başvuruda bulunduğunu, dolandırıcılık yapmadığını söyledi. 

Sanıklardan Yasemin B. ve Metin Y. de savunmalarını yazılı ileterek, suçlamaları kabul etmediklerini, tahliyelerini talep ettiklerini bildirdi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, imam Halil E'nin de aralarında bulunduğu 3 kişiyi dolandırarak "nitelikli dolandırıcılık" suçunu işledikleri iddiasıyla Murat B'nin 5 yıl 8 ay 6 gün, eşi Yasemin B'nin 7 yıl 8 ay 11 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Bu cezanın paraya çevrilerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanıkların 5 yıl denetimli serbestliğe tabi tutulmasına hükmeden heyet, Metin Y'nin beraatine, tutuklu sanık Murat B'nin tahliyesine karar verdi.

- İddianameden

İzmir Cumhuriyet Başsavclığınca hazırlanan iddianamede, Murat B ve eşi Yasemin B'nin çevrelerine kendilerini "dini yöntemlerle hastalık iyileştiren kişiler" olarak tanıtıldığı, çeşitli girişimlerine rağmen eşinin baş ağrısı rahatsızlığını tedavisinden sonuç alamayan cami imamı Halil E'ye güven telkin ettiklerini, tedavi için farklı dönemlerde "malzeme" ve "masraf" gibi bahanelerle para aldıkları, müşteki beyanına göre 110 bin lira para aldıkları belirtildi.  

Murat B. ve Yasemin B'nin aynı yöntemle farklı kişileri de dolandırdığı iddia edilmişti.

Dini duygularını kullanmak suretiyle para talep edilmesinin "nitelikli dolandırıcılık" suçu kapsamında olması nedeniyle Yasemin B'nin 4, Murat B'nin ise 3 mağdur ve müştekiye yönelik eylemleri nedeniyle cezalandırılması talep edilmişti.


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Mahkeme

  ,

  Cami

  ,

  İmam

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  İddia

  ,

  lira

  ,

  hapis

  ,

  baş ağrısı