İzmir'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

İzmir'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
İzmir'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Karşıyaka ilçesinde "kurban parası ve himmet" adı altında para topladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi adliyeye sevk edildi

İZMİR (AA) - Karşıyaka ilçesinde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda, "Fetullahçı Terör Örgütü" (FETÖ) için "kurban parası ve himmet" adı altında  para topladığı öne sürülen 3 kişi adliyeye sevk edildi.

Kurban Bayramı öncesi Karşıyaka ilçesinde FETÖ'ye üye olduğu iddia edilen kişilerin "kurban parası" ve "himmet" adı altında topladıkları paraları "kasa" diye adlandırılan kişiye aktaracakları istihbaratı üzerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan A.C, M.B ve Ç.M.G'nin sorguları İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde tamamlandı.

Gözaltındaki 3 şüpheli "FETÖ'ye üye olmak, örgüt adına faaliyette bulunmak ve örgüte finansman sağlamak" suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Operasyon kapsamında bir kişinin aranmasına ise devam edildiği bildirildi.

- "70 bin lira toplamışlar"

Öte yandan, Karşıyaka ilçesinde düzenlenen "mütevelli" toplantısında FETÖ için toplanan "Kurban bağışı" ve "himmet" paralarına ilişkin soruşturma da devam ediyor. Terörle mücadele polislerinin elde ettiği doküman ile dijital verilerin incelemesinde, iddiaya konu toplantıda Kurban Bayramı öncesi toplanan yaklaşık 70 bin liranın "kasa" diye adlandırılan firari şüpheliye teslim edildiği tespit edildiği iddia edildi. 

Şüphelilerin Kurban Bayramı süresince yapılacak bağış ve yardımları organize ettikleri, toplanan paralarla FETÖ'ye kaynak sağladıkları ileri sürüldü. 

Vatandaşların dini duygularını istismar ederek "himmet" ve bağış" diye para toplayan şüphelilerin, kurban kesmeye yönelik herhangi bir hazırlık içinde olmadıkları kaydedildi.

Makbuzsuz olarak toplanan paraların resmi kayda alınmadığı, paranın, örgüt elemanlarınca başka amaçlarda kullanıldığı ileri sürüldü.

- Operasyon

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Kurban Bayramı öncesi Karşıyaka ilçesinde FETÖ'ye üye olduğu iddia edilen kişilerin "kurban parası" ve "himmet" adı altında topladıkları paraları "kasa" diye adlandırılan kişiye aktaracakları istihbaratı üzerine düzenlediği operasyonda 3 kişi gözaltına alınmıştı.

Operasyonda Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada "himmet listesi" ve çok sayıda doküman ile dijital verilere el konulmuştu.