İzmir'deki servis plakalarında "fahiş fiyat" iddiası

İzmir'deki servis plakalarında "fahiş fiyat" iddiası
İzmir'deki servis plakalarında "fahiş fiyat" iddiası
- Oda Başkanı Demirtaş: - "Tavan fiyatı, 2010 yılında 24 bin lira olan 'S' plaka fiyatının 236 bin liraya çıkarılmasının gerekçesi olamaz" -"Fiyatı bu kadar yükselten Servisçiler Odasının tutumunu anlıyorum ama işçisine servis imkanı sağlayan sanayicilerin sırtına yük bindirecek öneride bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odasını anlamak mümkün değil"

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, servis araçları için verilen "S" plakası için 236 bin liralık muhammen bedel önerildiğini belirterek, bunun fahiş bir fiyat olduğunu savundu.

İzmir'de 300 adet "S" plaka satışı için belirlenen bedellerle ilgili yazılı açıklama yapan Demirtaş, İzmir'in artan nüfusuna bağlı olarak servis hizmetlerinden faydalanan öğrenci, işçi, memur sayılarında önemli bir artış yaşandığını bildirdi.

Yeni dönemde uygulanacak muhammen bedellerle ilgili, İZTO'nun görüşünün sorulduğunu, oda olarak 2010 yılındaki 24 bin liralık tavan fiyatın üzerine yıllar içerisindeki enflasyon artışını da koyarak 34 bin 500 lira önerisinde bulunduklarını kaydeden Demirtaş, şunları kaydetti:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Takdir Komisyonu toplantısında, Esnaf Odaları Birliği ve Servisçiler Odası 230 bin lira, Ege Bölgesi Sanayi Odası ise 250 bin lira teklifte bulunmuş ve muhammen bedel KDV hariç 236 bin lira olarak karara bağlanmıştır. 2010 yılında tavan fiyatı 24 bin lira olan 'S' plaka fiyatının 236 bin liraya çıkarılmasının gerekçesi olamaz. 5 yılda neredeyse 10 kat artış kabul edilemez. Bu bedeli, çocuğunu okula gönderen ana, baba, fabrikasına işçi taşıyan sanayici ödeyecektir.

'S' plaka bedelleri yüzünden zaten yüksek olan servis ücretleri yılbaşında sözleşmeler yenilenirken daha da yükselecektir. Fiyatı bu kadar yükselten Servisçiler Odasının tutumunu anlıyorum ama işçisine servis imkanı sağlayan sanayicilerin sırtına yük bindirecek 250 bin liralık öneride bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odasını anlamak mümkün değil."

- "Rant kapısı oldu"

Demirtaş, 'S' plakanın büyük bir rant kapısı haline geldiğini savunarak, İZTO üyelerinin plaka tacirliği değil, servis taşımacılığı faaliyetini sürdürmek istediğini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun duruma el koymasını gerektiğini savunan Demirtaş, fiyatın makul ve kabul edilebilir bir seviye olan 30-40 bin lira bandına çekilmesi hatta 'S' plaka sınırlamasının kaldırılması gerektiğini öne sürdü.

Demirtaş, "Bu görüşlerimizi Sayın Kocaoğlu'na da ilettik. Sayın Kocaoğlu, bizim 34 bin 500 liralık fiyatımızın da dikkate alınıp ortalamaya dahil edilmesi ile muhammen bedelin 160 bin lira olabileceğini, konuyu tekrar değerlendireceğini bildirdi" ifadelerine yer verdi.