İzmir'deki Suriyeli göçmen sorunu

İzmir'deki Suriyeli göçmen sorunu
İzmir'deki Suriyeli göçmen sorunu
- Son günlerde sayıları hızla artan, kaldırım, cami avluları ve yeşil alanlarda açıkta konaklayan Suriyeli göçmenler, kentin gündemindeki yerini koruyor - Yanlarında bavullarıyla Türkiye üzerinden yasa dışı geçiş için bekleyen göçmenler, kent yöneticilerini harekete geçirdi - İzmir Valisi Toprak: - "İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz, Başbakanlığa bağlı AFAD Başkanlığımız bir çalışma içindeler, bu yasa dışı göçmen kaçakçılığına bir kere konu olanların bir formülle sınır dışı edilebilmelerine ilişkin bir çalışma var"

İZMİR (AA) - İzmir kent merkezinde son günlerde sayıları hızla artan Suriyeli göçmenler, yanlarında bavullarıyla Türkiye üzerinden yasa dışı geçiş için "bir yerden işaret beklercesine" hazır bekleyen görüntüleriyle yöneticileri harekete geçirdi.  

İzmir'de son günlerde sayıları hızla artan ve kentin merkezinde kaldırımlar, cami avluları ve yeşil alanlarda açıkta konaklayan Suriyeli göçmenler, hem insani olarak hem de yasa dışı insan kaçakçılığı girişimleri açısından önemli bir sorun haline geldi. 

İzmir Valisi Mustafa Toprak, açık alanlarda kalabalık gruplar halinde konaklayan Suriyeli göçmenlere ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli göçmenlerin, kimi zaman Batı Avrupa ülkelerine açılma noktasındaki Yunanistan adalarına geçiş amacıyla İzmir'e geldiklerinin bilindiğini belirten Toprak, buna karşı başta Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı olmak üzere jandarma ve emniyet güçlerinin gereken mücadeleyi verdiğini belirtti.

- İnsan tacirleriyle mücadele 

Toprak, soruna hem insani olarak hem de uluslararası mevzuat açısından yaklaşım sergilediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Biz özellikle yasa dışı insan kaçakçılığını yöneten simsarlara karşı ciddi operasyonlar ve yakalamalar içindeyiz sadece deniz üzerinde yakalama değil, onları dış ülkelere götüren gerek Türk gerekse farklı ülkelerin insan tacir ve simsarlarına karşı operasyonları zaman zaman yapıyoruz ve bunları da paylaşıyoruz. Şu anda da il emniyet müdürlüğümüzde yasa dışı insan kaçakçılığına fırsat veren, onu gerçekleştiren ve insanları 'götüreceğim' diye kandıran paralarını alan, çeteleşme suretiyle bunları gerçekleştiren yasa dışı insan tacirlerine karşı bir operasyon yapıldı ve il emniyet müdürlüğünde soruşturmaları yapılıyor."  

- Tekrar tekrar yasa dışı geçiş girişimleri

Vali Toprak, Basmane Meydanı civarında son günlerde yaşanan manzaranın yarattığı endişenin giderilmesi için gereken çalışmaların yapılacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Basmane'de zaman zaman bavulu, çantası hazır, her an için gelecek habere göre bir yerlere gitmeye çalışan ve yasa dışı göçmen kaçakçılığına, insan kaçakçılığına konu olabilecek kişiler üzerinde gereken uygulamayı yapıyoruz. Tabii zor bir alan. Yasa dışı göç olayına karışan, yakalandıktan sonra Suriye'deki çatımalar nedeniyle sınır dışı edilemeyen insanlarla ilgili bir taraftan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz, Başbakanlığa bağlı AFAD Başkanlığımız bir çalışma içindeler, bu yasa dışı göçmen kaçakçılığına bir kere konu olanların bir formülle sınır dışı edilebilmelerine ilişkin bir çalışma var. Bu sıkıntılar (son günlerde) biraz daha belirgin olmakla birlikte önümüzdeki günlerde bu konuda rahatlamayı göreceksiniz çünkü parklarda, bahçelerde, cami önlerinde, cami içerisinde yatan, uzanan, insani şartların da aslında zorlandığı hepimizi üzen bir durum. Bir taraftan yasa dışı insan tacirlerin eline düşerek bir yerlere gitmeye çalışan, bir taraftan da burada hepimizi 'neler oluyor?' diye bizi kaygıya getiren konu üzerinde biz de tedbir geliştiriyoruz."  

Bu sorunu, görmezden gelmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Toprak, "Şehrin merkezinde, ana arterlerinde, bu şekliyle insanların kalabalıklaşmasına, orada her an için bir yere gidecekmiş gibi hazır bulunmasına müsaade etmemiz mümkün değil. Uluslararası hukuk kurallarını da gözardı etmeyecek şekilde, bir tedbir geliştireceğiz. Bakanlıklarımız çalışıyor, bizler çalışıyoruz. Umuyoruz ki daha iyi bir noktaya geliriz" dedi.