İzmir'deki terör operasyonları

İzmir'deki terör operasyonları
İzmir'deki terör operasyonları
- İzmir Valisi Toprak: "Meydana gelebilecek büyük bir facia, eylem önlenmiştir" - "Konu ile ilgili soruşturmalar İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmektedir"

İZMİR (AA) - İzmir Valisi Mustafa Toprak, terör örgütü PKK üyesi bir kişinin 12 kilogram C4 patlayıcı ile ele geçirilmesine ilişkin, "Meydana gelebilecek büyük bir facia, eylem önlenmiştir" dedi.

Vali Toprak, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile birlikte İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütleri PKK ve DAEŞ'e yönelik yapılan operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

PKK/KCK terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifde edilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında "Özgür" kod adlı G.S'nin (30) 5 gün önce eylem yapmak için İzmir'e geldiğinin, şüphelinin 3 gün boyunca askeri ve emniyet hizmet tesislerine yönelik eylem için keşif faaliyeti yürüttüğünün tespit edildiğini anlattı.

Vali Toprak, şüphelinin dün akşam Gaziemir ilçesi Akçay Caddesi üzerinde durdurulan minibüste yanındaki A.S. ile birlikte yakalandığını, G.S'nin üst ve çantasında yapılan aramada 5 adet 1,5 litrelik pet şişeler içerisine basılı vaziyette 12 kilogram C4 plastik patlayıcı, 1 adet tabanca ve bu tabancaya ait 6 fişek, 1 adet cep telefonlu bomba düzeneği, terör örgütü yönetimi tarafından masraflar için kendisine verilen 1700 dolar, 240 lira ile çok sayıda örgütsel dökümanın ele geçirildiğini kaydetti.

- Güvenlik kameralarından takip

Şüphelinin bindiği minibüsün kamera kayıtlarının incelendiğini, şahsın gitmiş olduğu Sarnıç bölgesindeki ormanlık arazide bomba uzmanları, bomba köpekleri eşliğinde arama yapıldığını ifade eden Toprak, burada da her biri tek dal sigara içerisine kamufle edilinerek hazırlanmış vaziyette 5 adet ateşleyici kapsül bulunduğuna işaret etti.

Vali Toprak, G.S'ye yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla da biri yaşı küçük 8 şüphelinin de gözaltına alındığını dile getirdi.

Toprak, "İl Emniyet Müdürümüze ve tüm ilgili emniyet personelimize dikkat ve özenlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu dikkat sayesinde meydana gelebilecek büyük bir facia, eylem önlenmiştir" dedi.

-DAEŞ operasyonu

İzmir Valisi Toprak, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce terör örgütü DAEŞ üyesi E.K, C.A.K, F.Ş, A.V, A.D, E.Ç, Ş.Ö'nün Menemen ve Buca ilçelerinde eş zamanlı operasyonla gözaltına alındığını belirtti.

Şüphelilerin İzmir'den Suriye'deki çatışma bölgelerine dönem dönem gittiklerinin, burada terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdiklerinin, yaklaşık 3 ay süreyle çatışma bölgelerinde kaldıktan sonra illegal yollardan tekrar Türkiye 'ye döndüklerinin tespit edildiğini ifade eden Toprak, zanlıların ikametlerinde yapılan aramalarda terör örgütü DAEŞ örgütünü simgeleyen sözde bayrak, 2 adet ruhsatsız tabanca, 5 adet av tüfeği, 1 adet kama, bol miktarda döküman ve dijital malzemenin ele geçirildiğini ifade etti.

İzmir halkının huzuru, güvenliğini temin etmek için polisin, jandarmanın 24 saat çalıştığını, vatandaşların endişe etmesine gerek olmadığını dile getiren Toprak, herhangi bir şüpheli durumda vatandaşların polisi aramasını istedi.

Toprak, "Konu ile ilgili soruşturmalar İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmektedir" dedi.

-PKK'lı teröristin veremli olduğu iddiası

Bir gazetecinin eylem hazırlığında olan PKK'lı terörist G.S'nin verem olduğu ve canlı bomba olma ihtimali üzerinde durulduğuna yönelik haberlere ilişkin sorusuna Vali Toprak, "Eldeki mevcut malzemeler aslında her bir noktada bir fikir yürütebilecek noktaya bizi götürebiliyor. Gerek ilgili kişilerin sağlık durumu gerekse yönelebilceği adresler konusundaki detaylar soruşturmanın selahiyeti açısından uygun olmayacaktır" dedi.

Açıklama sonunda 2010 yılından itibaren terör örgütü PKK'da aktif bulunan G.S'nin kontrollü takibi esnasında çekilen değişik kamera kayıtları basın mensuplarına dağıtıldı.