İzmir'deki terör operasyonu

İzmir'deki terör operasyonu
İzmir'deki terör operasyonu
- Gözaltındaki terör örgütü PKK üyesi 14 kişiden 5'i adliyeye sevk edildi - İzmir ve Diyarbakır'daki operasyonlarda yakalanan 9 kişinin emniyetteki sorgusu sürüyor

İZMİR (AA) - İzmir'de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden 5'i adliyeye sevk edildi. 

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 10 Kasım'da Gaziemir ve Konak'ta bombalı eylem hazırlığında olan 5 kişiyi eş zamanlı operasyonlarla yakaladı. 

Zanlıların ifadeleri doğrultusunda soruşturmayı genişleten ekipler, dün İzmir ve Diyarbakır'da önceden belirlenen adreslerde yaptığı operasyonda 9 kişiyi daha gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 5 şüpheli, sağlık kontrollerinin ardından adliyeye sevk edildi. 9 kişinin ise sorgusu sürüyor.

- Olay

İzmir'de 10 Kasım 2015 tarihinde bombalı eylem hazırlığındaki 5 kişi yakalanmıştı. Olayda, 17 kilo 350 gram C4 plastik patlayıcı ve düzenekleri, 10 el bombası, 5 fünye ele geçirilmişti. 

Soruşturma kapsamında, teröristlere yardım ve yataklık ettikleri iddia edilen 9 kişi daha İzmir ve Diyarbakır'da gözaltına alınmıştı.

Teröristlerin 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi öncesinde eylem planı yaptığı ancak bunu gerçekleştiremediği, ele geçirilen patlayıcılarla 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası nedeniyle düzenlenecek törenler sırasında eylem yapmak istedikleri ileri sürülmüştü.