İzmir'den Suriye'ye 12 tırlık yardım

İzmir'den Suriye'ye 12 tırlık yardım
İzmir'den Suriye'ye 12 tırlık yardım
- İzmir Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle toplanan 300 tonluk yardım malzemeleri tırlarla Suriye'deki Türkmenlere gönderildi

İZMİR (AA) - İzmir Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle toplanan yardımlar tırlarla Suriye 'ye gönderildi.

Gaziemir ilçesindeki Gülhane Camisi yanında düzenlenen törende konuşan İzmir Müftüsü Ramazan Muslu, Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki ramazan ayının ana temasını " Zaman iyilik zamanı, vakit iyilik vakti, bu ramazan ve her zaman" olarak benimsediğini anımsattı.

Buradan hareketle ilçe müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı'nın üstün gayretleriyle İzmir'den Suriyeliler için 2 hafta içerisinde 12 tırdan oluşan ilk yardım konvoyunu oluşturduklarını anlatan Muslu, yardımların 6 tır un, 2 tır gıda kolisi, 1 tır temizlik ve hijyen kolisi, 1 tır ayçiçek yağı, 2 tır muhtelif gıda olmak üzere yaklaşık 300 ton malzeme içerdiğini kaydetti.

Muslu, tırların Öncüpınar sınır kapısından geçerek Suriye'ye geçeceğini yardımların çeşitli bölgelerdeki Türkmenlere dağıtılacağını ifade etti.

Vatandaşların ilgisine teşekkür eden Muslu, "Tabii ki bu yardımlar orada hem hayati tehlike yaşayan hem de gerçekten gıda sıkıntısı çeken kardeşlerimizin belki bir nebzecik de olsun onların yaşamış oldukları durumu iyileştirme adına İzmir'den yapılan bir iyilik hareketidir. İnşallah yerine ulaşacaktır" dedi.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ve Gaziemir Müftüsü Mustafa Temel'in dua etmesinin ardından tırlar Suriye'ye gitmek üzere yola çıktı.