İzmir'i en çok Almanlar gezdi

İzmir'i en çok Almanlar gezdi
İzmir'i en çok Almanlar gezdi
- Sahip olduğu kültürel ve tarihi mirası, doğal güzellikleriyle Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından olan İzmir, yılın ilk 3 ayında yaklaşık 80 bin yabancı turist çekti - Kenti en çok Almanlar tercih etti, her 3 turistten 1'i Almanya'dan geldi - Aynı dönemde Sudan ve Suudi Arabistan'dan gelen birer ziyaretçi ise İzmir'in adeta "yalnız" turisti oldu

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Sahip olduğu kültürel ve tarihi mirası, doğal güzellikleriyle Türkiye 'nin önemli turizm destinasyonlarından olan İzmir, yılın ilk 3 ayında çoğunluğu Alman yaklaşık 80 bin yabancı turist çekti.

AA muhabirinin İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, Meryem Ana Evi ve Efes ören yeri, tatil yöresi Çeşme, UNESCO'nun geçen yıl Dünya Miras Listesine aldığı Bergama gibi değerlere sahip İzmir'i 2015 yılının ilk çeyreğinde 79 bin 267 ziyaretçi gezdi.

Mart ayı üç aylık dönemde en hareketli ay oldu. Ocak ayında 17 bin 851, şubat ayında 25 bin 147 olan turist sayısı, mart ayında 36 bin 269'a yükseldi. 

İzmir'e gelen yabancıların çoğunluğunu Almanlar oluşturdu. Turistlerin yaklaşık yüzde 36'sı Almanya 'dan geldi. Alman 28 bin 627 ziyaretçiyi, İngiliz 8 bin 53, İranlı 6 bin 542 ziyaretçi takip etti. Yunanistan, Danimarka ve İtalya da en çok turist gönderen ülkeler arasında yer aldı.

İzmir'in üç aylık dönemde en az turist çektiği ülkelerin başında Suudi Arabistan ve Sudan geldi. İki ülkeden, 3 ayda sadece birer turist geldi.  Bu ziyaretçiler şehrin "yalnız" turisti oldu. Bangladeş, Yemen ile Venezuela en az turistin geldiği ülkelerden oldu. 

- Turist sayısında azalma 

"Ege'nin incisi" olarak tanımlanan İzmir'i geçen yıl 1 milyon 294 bin kişi ziyaret etmişti. Geçen yılın ilk üç ayındaki turist sayısı ise 88 bin 156 olmuştu. Bu yılın aynı dönemindeki turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 azaldı.