İzmir'in "girişimci kadınları" sertifikalarını aldı

İzmir'in "girişimci kadınları" sertifikalarını aldı
İzmir'in "girişimci kadınları" sertifikalarını aldı
- İzmir Ticaret Borsası Başkanı Kestelli: - "Kadınların iş gücüne katılımı yüzde 31 değil de, yüzde 50 olsaydı bugün çok daha gelişmiş, müreffeh bir ülke olurduk"

İZMİR (AA) - Japonya ile Ticari ve Kültürel İlişkileri Geliştirme Derneği (JTKİD) tarafından Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve KOSGEB işbirliği ile İzmir Ticaret Borsasının desteğiyle başlatılan "Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı'nda eğitim alan 30 kadın düzenlenen törenle girişimcilik sertifikasını aldı. 

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli,  Türkiye gerçekten gelişmiş bir ülke olmak istiyorsa daha fazla kadın istihdamına ve girişimciye ulaşmak zorunda olduğunu belirtti.

Kadınların küresel rekabette yeterince istifade edilemeyen değerli bir güç olduğunu vurgulayan Kestelli, "Türkiye'de kadın girişimci oranı yüzde 7 değil de, gelişmiş ülkelerdeki gibi yüzde 25'lerde olsaydı, kadınların iş gücüne katılımı yüzde 31 değil de, yüzde 50 olsaydı bugün çok daha gelişmiş, müreffeh bir ülke olurduk" dedi.

Kestelli, devletin, kamu alımlarında kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık düzenlemesi yapılması, kadın girişimcilerin finansmana ve bilgiye erişimini kolaylaştıracak adımların atılması ve icracı bir makamın oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, 85 saatlik ücretsiz girişimcilik eğitimi başarıyla tamamlayan kadın girişimcilere sertifikaları dağıtıldı. 

Projenin İzmir'den sonra Gaziantep ve Kastamonu'da da hayata geçirileceği kaydedildi. 

Törene, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Direktörü Tamer Atabarut, KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Müdürü Oğuz Kılınç, JTKİD Başkanı Kadir Kılıçparlar ve davetliler katıldı. 

- 3 yıllık proje

"Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı", Türkiye'nin hem kadın istihdamı hem de girişimci sayısında dezavantajlı bir ülke olduğu gerçeğinden hareketle yeni kadın girişimcileri desteklemeyi hedefliyor.

Proje, 3 yıl boyunca ekonomik büyümede aktif rol almak isteyen girişimcilik yetenekleri doğrultusunda işlerini oluşturup geliştirme potansiyeli bulunan ve ortaya sürüdürülebilir bir iş modeli koyabilen kadın girişimci adaylarını desteklemeyi amaçlıyor.