İZTO Meclis Toplantısı

İZTO Meclis Toplantısı
İZTO Meclis Toplantısı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke ve AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan, İZTO meclis üyelerine projelerini anlattı

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan, İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis üyelerine projelerini anlattı.

Selin Sayek Böke, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Toplantısı'ndaki konuşmasında, farklı partilerden milletvekillerin aynı platformda buluşmasını dilediğini kaydetti. 

Böke, gülümsemesiyle tanınan bir siyasetçi olmasına karşın, son günlerde yaşanan gelişmeler nedeniyle artık gülümseyemediğini, 102 kişiyi  Ankara 'daki terör saldırısında kaybetmenin acısını yaşadığını ifade etti. 

Birlikte yaşama kültürünün de kaybolmaya başladığını dile getiren Böke, "Kaybedilmiş toplumsal barış ekonomimizi de etkiliyor. Küresel Barış Endeksi'nde Türkiye 135'inci sırada. Ciddi sıra kaybetmişiz. Aynı rapor ekonomik maliyeti de hesaplıyor. Türkiye'de 2014 yılında 90 milyar dolarlık bir ekonomik kayıp olduğunu görüyoruz, huzursuzluk ve kavgadan. O zaman ilk yapmamız gereken bu kavgayı bitirmek" dedi. 

Selin Sayek Böke, Türkiye'nin temel alanlardaki sorunlarını çözmek için 1 Kasım seçimlerinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, seçimlerden sonra hala Türkiye için umut olduğunu dile getirdi. 

İZTO meclis üyelerinden gelen "Suriyelilerin geri gönderilip gönderilmeyeceği" sorusu üzerine Böke, "Geri göndermeyeceğiz. Herkes kendi vatanında yaşamak ve ölmek ister. Onların da kalbi kendi vatanındadır. Onların dönmek istediğine kuşkumuz yok" ifadelerini kullandı.

- AK Parti adayı Turhan'ın konuşması

Toplantıda AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan da İZTO meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. 

Adil, şeffaf, hesap verme yükümlülüğü taşıyan bir kamu yönetimi kurmayı hedeflediklerini anlatan Turhan, hukukun üstünlüğü çerçevesinde çoğulcu demokrasiyi yerleştirmeyi ve bu çerçevede rekabetçi bir yatırım ortamı getirmeyi hedeflediklerine değindi.

Türkiye'de bütün vergileri, özellikle de üretim, istihdam üzerindeki vergileri azaltmak gerektiğine dikkati çeken Turhan, "Onları azalttığımızda tüketime de sıra gelecek. Bu vergi yüklerini azaltırken kamuya yeni harcama kalemleri getirecek, harcamayı fazlalaştıracak, kamunun üzerindeki yükü arttıracak kararların da alınmaması gerek" diye konuştu. 

Asgari ücretle ilgili taahhüdü oluştururken iyice ölçüp biçip tarttıklarını ifade eden Turhan, "Hem girişimcilerimizin hem de kamunun üzerine yük ilave etmeyecek bir formül üzerinde durduk. Azami seviyeyi belirledik. Bunun karşılığında da rekabetçiliğin hayati olduğunu, girişim ve yatırımcılarımıza nasıl teşvik verebileceğimizin karşılaştırmasını yaptık" şeklinde konuştu.

AK Parti'nin bin 300 lira asgari ücret hesaplamasının hem özel sektöre iş gücü maliyeti bazında hem de kamu mali disiplini bazında sürdürülebilirlik dikkate alınarak yapıldığını ifade eden İbrahim Turhan, "Bunun dışındaki hesaplamaların dünyanın zor bir sürece girdiği dönemde ciddi riskler barındırdığını düşünüyorum" dedi. 

- Terör sorunu

İbrahim Turhan, küresel dünyada söz sahibi olmak isteyen tüm ülkelerin sorun yaşadığını, Türkiye'nin de sıcak çatışmaların olduğu ülkeler dışında tüm komşularla ticaret yapmasının önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

AK Parti'nin 78 milyon vatandaşının tamamının temel hak ve özgürlüklerden evrensel normlarda istifade etmesini vazgeçilmez bir husus olarak kabul ettiğini dile getiren Turhan, bir başka önemli konunun ise "teröristle müzakere değil, mücadele edileceği" gerçeği olduğunu anlattı.

İbrahim Turhan, son terörist Türkiye topraklarını terk edinceye, son silah gömülünceye kadar terörle mücadeleden taviz vermeyeceklerini kaydetti.