Kalem tutamayan parmaklar, "takdirlik" karne tuttu

Kalem tutamayan parmaklar, "takdirlik" karne tuttu
Kalem tutamayan parmaklar, "takdirlik" karne tuttu
- Nadir görülen hastalığı nedeniyle parmakları yapışık olan 7 yaşındaki Elfida Gündüz, kalem tutamamasına rağmen doktor olma hayaliyle başladığı eğitiminde ilk karnesini aldı - Karnesini evinde alan Elfida: "Ameliyat olup kalem tutmak istiyorum" - Elfida'nın öğretmeni Açıkgöz: "Sağlık problemi çözüldüğünde önü çok daha açık olacak"

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Nadir görülen "Epidermolyssis Bullosa" adlı deri hastalığıyla dünyaya gelen 7 yaşındaki Elfida Gündüz, doktor olma hayaliyle başladığı eğitiminde ilk karnesini aldı. Elfida, hastalığı yüzünden kalem tutamadığı eliyle "çok iyi"lerle dolu karnesini tuttu. 

Evde eğitim hizmetinden yararlanan Elfida, başarı dolu karnesini evinde, yaşadığı ilçenin kaymakam ve milli eğitim müdürünün elinden aldı. Çiğli Kaymakamı Mustafa Arı, okuma azmiyle herkese örnek olan küçük kızı, hikaye kitapları ve küre şeklindeki dünya haritasıyla ödüllendirdi.

 Elfida Gündüz'ün öğretmeni İnci Açıkgöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Elfida'nın öğrenmeyle ilgili bir sorunu bulunmadığını, hatta yaşıtlarından akademik çağ olarak 2 yaş ileride olduğunu söyledi. Elfida'nın 3 haftada okuma yazma öğrenerek bir mucizeyi gerçekleştirdiğini aktaran Açıkgöz, derslerde sorduğu sorularla kendisini de hayli zorladığını ifade etti.

Açıkgöz, küçük kızın elinden dolayı kalem tutamadığını, ancak bu durumun "öğrenme aşkını" engellemediğini kaydederek, "Kalemler elini çok acıtıyor. Kalemleri bıçakla yontarak incelttik, elini acıtmaması için. Ama bunlar çözüm değil elbette. Kısa sürede ameliyat olması lazım. Sağlık problemi çözüldüğünde Elfida'nın önü çok daha açık. Hiç sıkıntı yaşamadan hızla eğitimine devam edebilecek" diye konuştu.

- "Ellerimi istiyorum" tişörtü giydi

"Ameliyat olup kalem tutmak isteyen" Elfida Gündüz ilk karnesini alırken, isteğini vurgulamak için üzerinde "ellerimi istiyorum" yazılı tişört giydi.

Derslerin kendisini hiç zorlamadığını anlatan Elfida, şunları söyledi:

"İlk karnem oldu, çok mutluyum. Ne yapacağımı şaşırdım. Dün kalbim bir anda hızlı atmaya başladı karne alacağım diye. Annemden, babamdan karne hediyesi istedim. Karnemi apartmandaki herkese göstereceğim, sonra saklayacağım. Tatilde kitap okumak, resim yapmak ve dışarıda oyun oynamak istiyorum." 

Elfida, insanları sağlığına kavuşturmak için doktor olmayı istediğini sözlerine ekledi.

- "Yarıyıl tatilinde ameliyat edilsin"

Anne Zülfiye Gündüz ise kızının başarısından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kızının parmaklarının açılması için ameliyat edilmesi gerektiğine dikkati çeken anne Gündüz, bazen okula gitmek istediğini, "ne zaman  okula gideceğim", "arkadaşlarım gibi parmaklarım açık olacak mı" diye sorular sorduğunu belirtti.

Gündüz, ameliyat için yetkililerle görüştüklerini, "ameliyat olacak" yanıtını aldıklarını, ancak hala kendilerine gün verilemediğini ifade ederek "Eğitiminden geri kalmaması için yarıyıl tatilinde ameliyat edilsin istiyoruz" şeklinde konuştu.