Kalkınma Bakanı Doğan:

Kalkınma Bakanı Doğan:
Kalkınma Bakanı Doğan:
- "Hiçbir insanın artık ölmesine, bir damla kanın dökülmesine tahammülümüz kalmadı" - "Ellerin derhal tetikten çekilmesi gerekmektedir. Çınarımızdan artık hiçbir yaprağın dökülmesini istemiyoruz. Ortak vatanımızda demokratik yollardan çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok" - "Ülkede tekrar kardeşlik ve barış egemen olacak. Başka bir çıkar yolu yok"

İZMİR (AA) - Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, hiçbir insanın ölmesine, bir damla kanın dökülmesine tahammüllerinin kalmadığını belirterek, "Ellerin derhal tetikten çekilmesi gerekmektedir. Ortak vatanımızda demokratik yollardan çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok" dedi.

Doğan, HDP İzmir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 2 günlük İzmir programında yaptığı ziyaretlerle ilgili değerlendirmede bulundu.

HDP olarak seçim hükümetinde yer almalarının nedeninin "seçim güvenliğini sağlamak, katılımcı, halk ekonomisine dayanan, halkın değerlerini savunan yapıları savunmak" olduğunu ifade eden Doğan, bir gün bile hükümette kalsalar dahi halkın ürettiği değerlere sahip çıkacaklarını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde raylı sistem üzerinde görüşme yaptıklarını, bu projeye olumlu baktıklarını ve kısa sürede sonuçlandırmak istediklerini kaydeden Doğan, İzmir dünyasının ise partilerine, barışın egemen olması için bir misyon biçtiğini söyledi.

Ülkeyi bir çınar ağacına benzettiklerini dile getiren Doğan, şöyle konuştu:

"Ortak vatanımız da bir çınar ağacı. O çınar ağacının dalları bu ülkede inançlar anlamında, etnik yapı anlamında. Biz bir çınar ağacıyız. Ve daha dün yine çınar ağacından 3 yaprak döküldü. Bu insan yaşamına yönelen asker olsun, polis olsun, gerilla olsun hiçbir insanın artık ölmesine, bir damla kanın dökülmesine tahammülümüz kalmadı. Ellerin derhal tetikten çekilmesi gerekmektedir. Çınarımızdan artık hiçbir yaprağın dökülmesini istemiyoruz. Ortak vatanımızda demokratik yollardan çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Demokrasi anlamında önemli süreçler bizi bekliyor. Demokratik mücadele tarzlarını ortaya koyarak, halklar ve inançlar arasındaki kadim dostlukları tahakküm ederek bu yoğun süreçten çok rahatlıkla çıkabileceğimizi düşünüyoruz. Emin olun ki bu süreçler de aşılacaktır. Ülkede tekrar kardeşlik ve barış egemen olacak, başka bir çıkar yolu yok. Bu çıkmaz sokaktır, akıl tutulmasıdır. Bu sürecin aşılması gerekmektedir."

Doğan, sanayicilerle yaptıkları görüş alışverişinde Türkiye partisi olduklarını, Türkiyelileşme yolunda önemli bir yol katettiklerini gördüklerini dile getirdi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak'a yaptığı ziyarette seçim güvenliğinin alınmasını ve partilerine saldırı yapanların tespit edilerek derhal hukuki işlemlerin başlatılmasını istediklerini ifade eden Doğan, Karabağlar ilçesinde parti binalarına yapılan saldırıların başka yerlerde olmaması için güvenlik tedbirlerinin alınması ricasında bulunduklarını söyledi. Bunun tüm Türkiye'de olması gerektiğine işaret eden Doğan, "Gerçek barış, kardeşliğin tesisi güvenli bir ortamda gerçekleşebilir. Devletin esas görevi bu güvenliği sağlamaktır. Yurttaşlarımızın iradelerini sandığa yansıtmasındaki her türlü önlemi almaktır. Bu devletimizin en önemli görevidir" dedi.

Bakan Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği ziyaretlerinde Efemçukuru'ndaki altın madeni ile Gaziemir ilçesinde toprağa gömülü radyasyonlu atık sorunlarının da görüşüldüğünü, burada halen tehlikenin devam ettiğini kaydetti.

-Sorular

Bakan Doğan, bir gazetecinin, "Antalya Gündoğmuş Belediye Başkanının ışıklı panodan HDP'ye verilen oylara ilişkin mesaj yayımladığı iddialarına" ilişkin sorusuna, "Bunlar aklıselim insanların söyleyeceği şeyler değildir. Bunları hiç duymamış olalım. Bunu konu bile etmemek lazım. Tamamen şovanizme yönelik, kabul edilemez bir durumdur. Değeri olmayan bir şeydir" yanıtını verdi.

İzmir Valisi Toprak'ın artan terör olaylarına ilişkin sosyal medyadan attığı mesajlarla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Doğan, ülkede barışın tesisinde herkesin görev almak zorunda olduğunu, yöneticilerin zaman zaman bu tür hatalar yapabildiğini, bunların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Basın mensuplarından şoven söylemlerden ziyade, barışa, kardeşliğe esas olan şeyleri öne çıkarmaları ricasında bulunan Doğan, bu kötü süreçlerin aşılacağını ifade ederek "Tekrar 7 Haziran öncesi sürece dönülecek. Bu konuda partimiz çok ciddi katkılar koyuyor, koyacaktır" dedi.

Kayseri'deki "Paralel Yapı" operasyonuna ilişkin soru üzerine ise Bakan Doğan, bu operasyonları doğru bulmadıklarını ifade etti. Bunun demokratik gelişmeye olumsuz etki yapan bir husus olduğunu savunan Doğan, bazı basın gruplarının kendilerine engelleme yapıldığı iddialarının ise kabul edilemez bulduğunu kaydederek, "Ne kadar çok demokrasi o kadar çok kardeşlik, o kadar çok barış. Biz demokrasiyi savunuyoruz. Gerçek demokrasinin inşasında da görev almış partiyiz. Yeni yaşamı önüne hedef koyan, cumhuriyetin demokratikleşmesini isteyen partiyiz. Bu yüzden tepkiler alıyoruz" diye konuştu.

Bakan Doğan, "1 Kasım'da seçimin yapılamayabileceği yönünde kaygıların olduğu" sorusu üzerine, "Seçim yapılacaktır. Seçim güvenliği alınarak yapılacaktır" yanıtını verdi.

Partilerinin çevre konusundaki duyarlılığının ortada olduğunu dile getiren Doğan, parti programlarına göre tüm maden ocaklarını kapatacaklarını, güvenli yaşam, çalışma ortamı oluşturulana kadar işçilerin maaşlarının devlet tarafından ödeneceğini sözlerine ekledi.