Kanser hastası Emir, hapisteki babasını yanında istiyor

Kanser hastası Emir, hapisteki babasını yanında istiyor
Kanser hastası Emir, hapisteki babasını yanında istiyor
- Kanser nedeniyle sağ gözündeki tümör yumruk büyüklüğüne ulaşan, her geçen gün durumu ağırlaşan 5 yaşındaki Emir'in annesi, oğlunun son günlerinde, cezaevindeki babasına kavuşması için yetkililerden yardım istiyor - Anne Akçekaya: - "Babası yanında olursa belki karanlık dünyası aydınlığa dönecek çocuğumun. Onun moraliyle belki çocuğum iyileşecek. Adalet Bakanlığımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum, bebeğimin son günlerini mutlu bir şekilde geçirmesi için babasının yanında olması çok önemli. Bu yüzden de denetimli serbestlik olabilir, cezasının ertelenmesi olabilir ve hatta İzmir'e nakli bile çok iyi olur"

İZMİR (AA) - Kanser nedeniyle sağ gözündeki tümör yumruk büyüklüğüne ulaşan 5 yaşındaki Emir'in annesi, doktorların pek ümitli bakmadığı oğlunun son günlerini babasıyla birlikte geçirmesi için yetkililerden yardım bekliyor.

Sağ gözünde oluşan yumruk büyüklüğünde tümör ve maddi sıkıntı yaşayan annesinin tedavi için yaptığı "yardım çağrısıyla" gündeme gelen 5 yaşındaki Emir, hayırseverlerin destekleriyle gittiği İstanbul 'dan,  umut verici haberlerle dönemedi.

Uzmanların, "Tedavi için yapılacak pek bir şeyin kalmadığı" söylemlerine rağmen umutsuzluğa düşmek istemediğini belirten Emir'in annesi Fatma Akçekaya, halen cezaevinde bulunan babasının yanında olmasının çocuğunun moralini en yüksek seviyeye çıkaracağını söyleyerek, bu konuda Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanlığından yardım istediklerini söyledi.

Fatma Akçekaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Emir'in tedavi edilebilmesi için sürekli arayış içerisinde olduğunu, çare olur düşüncesiyle her kapıyı çaldığını fakat bu zorlu süreçte hem kendinin hem de oğlunun çok yalnız kaldığını dile getirdi.

Emir ile babasının  son görüşmesinin, tedavi için gittikleri İstanbul'dan İzmir'e dönerken, Bandırma Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde gerçekleştiğini belirten Akçekaya, "Emir'im babasıyla buluştu. Çok sevinçliydi, 'Anne beni buraya iyi ki getirmişsin' dedi. Ama gözünden dolayı babasından utandı, ona yüzünü dönemedi. Anormal bir durum olduğunun farkında. Ama babasının varlığını hissettiğinde ağrısını unuttu, büyük bir güven duygusu yaşadığını gözlemledim" diye konuştu.

- "Babasının niye yanında olmadığını soruyor"

Eşinin, şu tedavi sürecinde yanlarında olmasının önemine vurgu yapan Akçekaya, şöyle devam etti:

"Oğlum sürekli babasıyla ilgili anılarını hatırlıyor. 'Babam niye yanımızda değil' dediğinde tıkanıp kalıyor, cevap veremiyorum. Önceden gözleri görebiliyordu ama şimdi karanlık bir dünyada yaşıyor. O yüzden aslında tek isteği anne ve babasının yanında olması. Babası yanında olursa belki karanlık dünyası aydınlığa dönecek çocuğumun. Onun moraliyle belki çocuğum iyileşecek. Adalet Bakanlığımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum, bebeğimin son günlerini mutlu bir şekilde geçirmesi için babasının yanında olması çok önemli. Bu yüzden de denetimli serbestlik olabilir, cezasının ertelenmesi olabilir ve hatta İzmir'e nakli bile çok iyi olur. Ben de artık tıkanıyorum. Maddi ve manevi anlamda kendimi çaresiz hissediyorum. Ama ne olursa olsun 'hiç çare kalmamış' deseler bile, sonuna kadar bebeğimin iyileşmesi için elimden geleni yapacağım." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'dan da bu konuda destek beklediğini belirten Akçekaya, oğlu Emir'in belki de yaşadığı son günleri mutlu şekilde geçirmesi için babasının yanında olacağı bir düzenleme yapılmasını beklediğini söyledi. 

Emir'in hem duygusal hem de olgun bir çocuk olduğunu ifade eden Akçekaya, "Oğlum bana çok güveniyor. Sürekli 'annem iyi ki sensin. Allah seni cennetine koysun. Böyle mutluyum babam da gelirse yeniden 4 kişi olursak çok mutlu olurum' diyor. Ağrısından kıvransa bile çoğu zaman üzülmemem için söylemiyor" diye konuştu.

Emir'in 6,5 yaşındaki büyük kardeşi Abdullah Enes ise kardeşinin durumunu gördükçe çok üzüldüğünü ifade ederek, "Kardeşimin iyileşmesini, birlikte oynamak, gezmek istiyorum. Babamın da yanımızda olmasını istiyorum" dedi. 

- Hukukçular, mümkün olduğu görüşünde

Avukat ve eski öğretim görevlisi Prof. Dr. Ersan Şen, yakınlarının sağlık sorunları karşısında hükümlülerin mazeret izni kullanabileceğini belirtti.

Şen, "5275 sayılı ceza infaz kanununun mazeret izni başlıklı bölümünün 94. maddesine göre Cumhuriyet Başsavcılığının önerisi ve Adalet Bakanlığının onayı ile her seferinde yol süresi hariç onar günü geçmemek kaydıyla hükümlüye çocuğuyla görüşme münasebeti için izin verilebilir" görüşünü aktardı.