"Kardeşliği sürdürmeye kararlıyız"

"Kardeşliği sürdürmeye kararlıyız"
"Kardeşliği sürdürmeye kararlıyız"
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: - "Nasıl bu ülkeyi birlikte kurtardıysak, bugüne kadar kardeşçe yaşadıysak bundan sonra da bu kardeşliği sürdürmeye kararlıyız" - "Ana hareket noktamız, tekrar anaların ağlamayacağı, herkesin kardeşçe, birlik, beraberlik içinde yaşayacağı bir Türkiye'yi tesis etmek"

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, "7 Haziran'dan sonra terörü yeniden başlatan, anaların tekrar ağlamasına neden olan bir yapının ortaya çıktığını" belirterek, "Nasıl bu ülkeyi birlikte kurtardıysak, bugüne kadar kardeşçe yaşadıysak bundan sonra da bu kardeşliği sürdürmeye kararlıyız" dedi.

Hotar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Haziran'da halkın yüzde 41'inin AK Parti 'yi sandıktan birinci çıkardığını ancak milletvekili yeter sayısı olmadığı için hükumeti tek başına kuramayan partilerinin koalisyon görüşmelerinden de olumlu sonuç elde edemediğini söyledi.

Her öneriye "hayır" diyen bir yapıyla karşılaşmaları sonucu seçimin yeniden tekrarlanacağını ifade eden Hotar, şöyle konuştu:

"Özellikle 7 Haziran öncesi süreçte AK Parti'nin en önemli iddialarından birisi veya bu ülkeye borcu olarak gördüğü çok önemli bir konu vardı. O da 'analar ağlamasın' sloganıyla başlattığımız birlik, beraberlik, kardeşlik süreciydi. O süreci seçimden sonra hep beraber izlediğimiz olaylar sonucunda aksatan maalesef birtakım terör hareketini başlatan, anaların yine ağlamasına sebep olan yeni bir yapı ortaya çıktı. Bir kere bunun yeniden istikrara kavuşması, yine birlik, beraberlik ve kardeşliğin tesis edilmesi, anaların yine ağlamaması için 2 Kasım'ı çok önemli görüyoruz.

Ülkenin maddi kazanımları çok önemli. Bunları yerine koymak da çok önemli fakat manevi olarak kayıpları ve bunların acısını gidermek neredeyse imkansız gibi. En öncelikli konumuz bu. Sosyal yardımlarımız, işçiye, emekliye, taşerona, öğrenciye, gençlere beyannamemizde açıkladığımız gibi çok önemli katkılarımız, eksik bıraktığımız, tamamlayacağımız noktalarımız var. Ama bizim buradaki ana hareket noktamız, tekrar anaların ağlamayacağı, herkesin kardeşçe, birlik, beraberlik içinde yaşayacağı bir Türkiye 'yi tesis etmek."

-"Tek başına iktidar şart"

Kurtuluş Savaşı'nın her gruptan,  inançtan, etnik kökenden insanın birlikteliğiyle yapıldığını belirten Hotar, 780 bin kilometrekarelik toprağın bir santimetrekaresini dahi hiç kimseye vermeyeceklerinin altını çizdi.

Hotar, "Nasıl bu ülkeyi birlikte kurtardıysak, bugüne kadar kardeşçe yaşadıysak bundan sonra da bu kardeşliği sürdürmeye kararlıyız. Ama bunun için AK Parti iktidarının 2 Kasım'da tekrar koalisyonlara mahkum olmadan ya da bu tür eylemleri yapanların gücüne güç katmadığı bir ortamda iktidar çıkması lazım" dedi.

- "Koalisyon yapmaya hazırsan 1 ay önce yapsaydın"

"Bir parti barajı geçsin, demokratik sisteme dahil olsun" diye oy veren kesimin sonucun öyle olmadığını gördüğünü ve bundan üzüntü duyduğunu anlatan Hotar, bu kesimden AK Parti'ye dönüş beklediklerini ifade etti.

Hotar, bir diğer partinin genel başkanının da her şeye 'hayır' diyerek hiçbir risk almak istemediğine değinerek,  "Aynı partinin lideri bu sefer 'tekrar koalisyon çıkarsa ben koalisyon yapmaya hazırım' diyor. Koalisyon yapmaya hazırsan 1 ay önce yapsaydın, bu kadar insan ölmeseydi, bu kadar maddi, manevi zorluklar yaşanmasaydı. O zaman her şeye 'hayır' deyip de şimdi 'ben hazırım' demek çok inandırıcı gelmiyor ve olumlu karşılanmıyor" diye konuştu.