Karşıyaka Kulübü'nden sponsorluk açıklaması:

Karşıyaka Kulübü'nden sponsorluk açıklaması:
Karşıyaka Kulübü'nden sponsorluk açıklaması:
- "Acarlar İnşaat Şirketi, bir bütün olarak Karşıyaka Spor Kulübü'nün değil, yalnızca profesyonel futbol takımımızın sponsorudur" - "Yönetimsel faaliyetlere müdahale edilmesi, kabul görmüş genel sponsor-kulüp ilişkisine aykırıdır ve kabul edilebilir değildir"

İZMİR (AA) - Karşıyaka Spor Kulübü, Acarlar İnşaat'ın profesyonel futbol takımına sponsorluğuyla ilgili, "Yönetimsel faaliyetlere müdahale edilmesi, kabul görmüş genel sponsor-kulüp ilişkisine aykırıdır ve kabul edilebilir değildir" açıklamasında bulundu.

Karşıyaka Spor Kulübü'nün açıklamasında, bugüne kadar kulübe 8 milyon 574 bin lira toplam kaynak sağlayan Acarlar İnşaat Şirketi'ne teşekkür edildi.

"Acarlar İnşaat Şirketi, bir bütün olarak Karşıyaka Spor Kulübü'nün değil, yalnızca profesyonel futbol takımımızın sponsorudur" ifadesinin kullanıldığı açıklamada, basketbol takımının  Türkiye şampiyonluğu ve THY Avrupa Ligi hedefine ulaşmasının, uzun senelere dayanan sistematik ve planlı çalışmanın sonucu olduğu belirtildi.

Bu büyük başarının tek başına sahiplenilmesi gibi söylemlerin yaralayıcı olduğunun ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu konuda emek, para ve zaman harcayanlara gereken saygının gösterilmesi, yönetimimizin en hassas olduğu konuların başında gelmektedir. Yanı sıra THY Avrupa Ligi'ne kabul aşamasında basketbol şubemizin olağanüstü etkileyici çalışma ve sunumu, 'Devlet Garanti Mektubu' veren Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, sayın milletvekillerimizin ve 'Finansman Garanti Mektubu' veren Yaşar ailesinin çabası ve emeği, her türlü teşekkürü hak etmektedir."

Yönetim olarak öncelikle tesisleşmeye önem verdiklerinin, maddi olarak zor durumda olan kulübün yeni ve daha büyük borçlanmalara girmesi için azami dikkat ve hassasiyetin gösterildiğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar ifade edildi:

"Bir taraftan borçlar ödenirken diğer taraftan daha büyük ve yeni borçlar yapılmaması konusundaki direncimiz ve kararlılığımız devam edecektir. Bu durumda, şampiyonluk hedefi koyan futbol sponsorumuzun, bunun maddi karşılığını kulübümüzü borçlandırmadan hazırlaması ve gereğini yapması doğaldır. Acarlar İnşaat ile yapılan başlangıç görüşmelerinde, kulübümüzün azami 6 milyon lira rakamı üstlenebileceği ve bunun yönetimimizce karşılanacağı, bunun üzerinde yapılacak futbol bütçesinin sponsora ait olduğu, 6 milyon lirayı aşan borçlanmalar olur ise sponsorumuzca kulübümüze teminat mektubu verileceği mutabık kalınan bir noktadır. Bu mutabakat gereği halen yerine getirilmemiştir."

Tesisleşme, yetki ve görevlendirmeler, prim sistemleri gibi yönetimsel faaliyetlerin, kongrede seçilmiş yönetim kurulu tarafından yerine getirildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, şöyle devam etti:

"Yönetimsel faaliyetlere müdahale edilmesi, kabul görmüş genel sponsor-kulüp ilişkisine aykırıdır ve kabul edilebilir değildir. Gerek mali ve gerek idari sorumluluklarımız gereği olarak, Acarlar İnşaat ile kulübümüz arasındaki ilişkinin resmi sözleşme kapsamında yürütülmesi gerekliliği defalarca belirtilmiş ancak bugüne kadar bu konuda ilerleme kaydedilememiştir. Kapsamı ve resmi çerçevesi belli olmayan böyle bir ilişkinin, hem idari hem de resmi ve yasal anlamda sürdürülebilir olamayacağı açıktır. Bu konuda yönetim kurulumuzca karar alınmış ve gereği için hukuk kurulumuza görev verilmiştir. Acarlar İnşaat Şirketi ile bundan sonraki tüm çalışmalarımız, ancak resmi sponsorluk sözleşmesi kapsamında olabilecektir."