Karşıyaka'da sahte "tereyağı" operasyonu

Karşıyaka'da sahte "tereyağı" operasyonu
Karşıyaka'da sahte "tereyağı" operasyonu
- Zabıta ekipleri, Bostanlı Pazaryerinde "margarin, patates nişastası ve tereyağı esansı" karışımını "tereyağı" diye sattığı tespit edilen 10 kişi hakkında işlem yaptı

İZMİR (AA) - Karşıyaka Belediyesi zabıta ekipleri, Bostanlı Pazaryerinde "tereyağı" diye "margarin, patates nişastası ve tereyağı esansı" karışımın satıldığını tespit etti.

Karşıyaka Belediyesinden yapılan açıklamada, bir ihbarı değerlendiren zabıta ekipleri, halk sağlığını tehlikeye sokacak gıda satışlarına yönelik Bostanlı pazaryerinde denetimlerde bulundu.

Ekipler, 10 tezgahta "tereyağı" diye "margarin, patates nişastası ve tereyağı esansı" karışımın satıldığını belirledi.

Yapılan incelemeler sonucunda, normal margarine patates nişastası, tereyağ esansı ve tereyağ asidi karıştırılarak tereyağ görünümü verildiği, ürünün sahte ve etiketsiz olarak satıldığı tespit edildi.

Laboratuvar sonuçlarının alınması için tezgahtaki ürünler toplanarak yetkili makamlara gönderilirken, 10 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. 

Yetkililer, etiketsiz olarak satışa sunulan tereyağlarının nerede ve nasıl üretildiğinin bilinmediğini menşei belli olmayan ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini belirtti. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, insan sağlığını tehdit edecek her türlü girişimin karşısında olacaklarını ifade etti. 

Halk sağlığını tehdit eden gıdalara yönelik denetimleri taviz vermeden sürdüreceklerini kaydeden Akpınar, "Daha önce de benzer çalışmalar yaparak, besinlerimizi zararlı hale getirenlere karşı önlemlerimizi almıştık. Tereyağı günlük olarak sürekli tükettiğimiz bir gıda ürünü ve hem üretim şekli hem de satış koşulları sağlık açısından oldukça önemli. Kurallara uymayanlara, halkın sağlığını tehdit edenlere geçit vermeyeceğiz. Denetimlerimiz sürecek" ifadelerini kullandı.