"Kendimiz için değil, çocuklarımız için kaçıyoruz"

"Kendimiz için değil, çocuklarımız için kaçıyoruz"
"Kendimiz için değil, çocuklarımız için kaçıyoruz"
- İzmir'deki Suriyeli aileler, kaçak geçişler sırasında yaşanan dramlara rağmen Avrupa hayalinden vazgeçmiyor - Suriyeli Khursan: - "(Bodrum'da 3 yaşındaki çocuğun sahile vuran cansız bedeni) Bu çocuğu sanki benim oğlum gibi hissettim. Bu fotoğrafa rağmen yoluma devam edeceğim. Ya öleceğiz ya Avrupa... Başka bir seçenek yok"

İZMİR (AA) - İzmir'de kalan Suriyeli aileler, 3 yaşındaki çocuğun cansız bedeninin Muğla'nın Bodrum ilçesinde sahile vurmasına rağmen Avrupa hayalinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyor.

Çocuklarıyla geldikleri kentte parklar ve sokaklarda kalan Suriyeli aileler, güneşten korunmak için kıyafet ya da çarşaflarla yaptıkları tentelerle ilginç görüntüler oluşturuyor. 

Kaçak geçiş sırasında bindiği botun batmasıyla hayatını kaybeden 3 yaşındaki çocuğun cansız bedeninin sahile vurması, kentte kalan Suriyelileri de derinden üzdü. Suriyeli sığınmacılar, gazete manşetlerine taşınan fotoğrafa uzun uzun baktı.

- "Zaten Suriye'de ölümden kaçtık"

Suriyeli Muhammad Edib Khursan (32), AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi ve 3 çocuğuyla Suriye'nin güneyindeki Dera kentinden 4 gün yürüyerek çölü aşıp Türkiye 'ye vardıklarını, bir aydır Basmane'deki sokaklarda yatıp kalktıklarını söyledi.

"Avrupa'ya kaçmak istiyorum, denizden, karadan, havadan, hangi yol olursa olsun, Avrupa'ya gitmek istiyorum" diyen Khursan, karşılaşacakları tehlikelerin farkında olduklarını anlattı.

Khursan, şunları kaydetti:

"İnternette tehlikeleri görüyoruz, ölümleri, kıyıya vuran cesetleri ya da Yunan sahil güvenlik ekiplerinin botları batırdığını görüyoruz ama ne olursa olsun, devam etmek istiyoruz çünkü biz zaten Suriye'de ölümden kaçtık, zaten orada ölüm var. Bu şekilde ya kurtulacağız ya da ölmeye devam edeceğiz. Zaten çocuklarım için kaçıyorum ben, bu çocuklara sağlam bir gelecek sunmak için kaçmaya çalışıyorum, kendim için değil.

Ben bu çocukları kurtarmak için bu tehlikeleri göze alıyorum."

- "Kendi oğlum gibi hissettim"

Khursan, dün, Bodrum'da 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin sahile vuran cansız bedeninin fotoğrafını gazetelerde gördüğünü dile getirdi.

Khursan, şöyle konuştu:

"Bu çocuğu sanki benim oğlum gibi hissettim. Bu fotoğrafa rağmen yoluma devam edeceğim. Başka ne yapacağım? Görüyorsunuz, sokakta yaşıyorum. Ne olursa olsun, yoluma devam edeceğim. Ya öleceğiz ya Avrupa... Başka bir seçenek yok. Bir kere öleceğiz, Suriye'de, burada ya da denizde.. Ya da kurtulacağız."

Khursan, yanında getirdiği 4 bin doların hırsızlar tarafından çalındığını belirterek, duruma tepki gösterdi. 

 - "Çocuklarını kurtarmak için kaçıyorlar"

Suriyeli Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali de Ege Denizi'nin Suriyelilere mezar olduğunu, Birleşmiş Milletlerin (BM) ve büyük devletlerin Suriye'deki savaşı durdurmak için adım atması gerektiğini söyledi.

İzmir'e gelen birçok Suriyeli ile bağlantı kurduklarını ve Avrupa yolunun tehlikelerini anlattıklarını ifade eden Ali, şöyle konuştu:

"Suriyelilerin yüzde 90'ı diyor ki: 'Bizim için en tatlı toprak, kendi toprağımızdır. Biz ne Türkiye'yi ne de Avrupa'yı istiyoruz, kendi toprağımızda barış içinde yaşamak istiyoruz, savaş bitsin. Biz kendi toprağımızdan, kültürümüzden kopmak istemiyoruz. Biz çocuklarımızı ölümden kaçırıyoruz.' Herkes kendisi için değil, sadece çocuklarını kurtarmak için Suriye'den kaçıyor."