Koalisyon görüşmeleri

Koalisyon görüşmeleri
Koalisyon görüşmeleri
- EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: - "Kurulacak bir ulusal uzlaşma hükümeti ile hem politik istikrar sağlanması hem de Türkiye'ye sınıf atlatacak bir ekonomik büyüme modelinin hayata geçirilmesi mümkün olabilecektir"

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "Kurulacak bir ulusal uzlaşma hükümeti ile hem politik istikrar sağlanması hem de Türkiye 'ye sınıf atlatacak bir ekonomik büyüme modelinin hayata geçirilmesi mümkün olabilecektir" dedi.

Yorgancılar, yazılı açıklamasında, küresel ve ulusal ekonomik koşulların yeni hükümet için hızlı davranılması gerektiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Yunanistan krizinin şimdilik atlatıldığına değinen Yorgancılar, şunları kaydetti:

"Aksi bir durumda ekonomide çok farklı şeyler konuşuyor olabilirdik. Bununla birlikte Türkiye'de jeopolitik ve ekonomik temelli belirsizlikler ve riskler artıyor. Nitekim ekonomi yavaş ve tüketim çekişli olarak büyüyor. İhracat geriliyor, işsizlik artıyor. Sanayide ara ve yatırım malları üretimi geriliyor, istihdam düşüyor. Türkiye'nin dündeki ekonomi politikalarıyla istenen ölçüde büyümesi mümkün görünmüyor. Bu nedenle üretim ve ihracat temelli yeni bir büyüme stratejisine, bunun lokomotifi olarak yenilikçi sanayileşme modeline ihtiyaç bulunuyor. Kurulacak bir ulusal uzlaşma hükümeti ile hem politik istikrar sağlanması hem de Türkiye'ye sınıf atlatacak bir ekonomik büyüme modelinin hayata geçirilmesi mümkün olabilecektir. Mevcut siyasi ve ekonomik koşulları stratejik yönetim anlayışı ile avantaja çevirmek mümkün."

Yorgancılar, güçlü ve geniş tabanlı bir hükümetin hem toplumsal iklimi iyileştirebilecek hem de hukuk, demokrasi ve ekonomi alanında güçlü ve etkili adımlar atabileceğini vurgulayarak, "Biz sanayiciler olarak üretim ve ihracat çekişli büyümenin, bunun için yeni bir üretim ve yatırım teşvik sisteminin acil ve öncelikli olduğunu, üretim- eğitim entegrasyonunda yeni ve radikal adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için geniş tabanlı güçlü bir koalisyonun zorluğu fırsata dönüştürmek anlamına geleceğini öngörüyoruz. Umarız siyasetçilerimiz Ramazan Bayramı'nın hemen sonrasında bir demokrasi bayramını da bu ülkeye yaşatırlar" ifadelerini kullandı.